GüncelManşet

İMOK “TMMOB’un yanındayız, mücadele edeceğiz”

İstanbul: TMMOB İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) tarafından “TMMOB Susturulamaz” başlıklı bir basın toplantısı yapıldı. Taksim Hill Otel’de yapılan toplantıda İstanbul Barosu, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, İstanbul Tabip Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu yer aldı.

Katılan meslek odalarının bir araya gelerek oluşturduğu İMOK, torba yasa kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilen yetki ile birlikte doğa ve çevreye verilecek yasaların çıkarılmasına tepki gösterirken; TMOOB2un da baskı altına alınmasına karşı mücadele çağrısı yaptı.

“Başta inşaat olmak üzere birçok sektörde rant kapısı açılıyor”

İMOK adına basın metnini İSMO Denetleme Kurulu Başkanı Kazım Mermer okudu. Torba yasada neler olduğunu aktaran Mermer; doğal sit alanları, ormanlar, meralar, milli parklar, kıyılar, tarım alanlarının yapılaşmaya açılacağını söyledi. Toplamda 24 yasada değişiklik öngören taslaklarla ekonomik süreklilik adına öncelikle inşaat ve beraberinde birçok sektörde rant sağlanmak istediğini ifade eden Mermer; TMMOB’un ranta, neoliberal politikalara “dur” dediği için saldırı altında olduğunu ekledi.

Açıklamanın devamında mühendisliğin, mimarlığın, şehir plancılığı disiplinlerinin rant ve rekabete göre düzenlenemeyeceğini de vurgulayan Mermer,“Bizler İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu olarak: TMMOB tarihinin bu yasa gibi yıldırma politikalarına karşı, mücadelelerle dolu olduğunu biliyoruz. TMMOB’yle her zaman yan yana, omuz omuza ülkemizin bu yasalarla talan edilmesine karşı direndik. TMMOB’yi yalnız bırakmayacağız. Tüm kamuoyu tarafından bilinsin ki; meydanlarda ve her alanda TMMOB’yle dayanışma içinde olacağız” dedi.

“Bu, demokrasiyi savunan tüm güçleri saf dışı bırakma operasyonudur”

Açıklamanın ardından meslek odaları adına katılan temsilciler de söz alarak, TMMOB’un yanında yer alarak mücadele edeceklerini açıkladı. İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, “STK’ları ve meslek kuruluşlarını attığınız vakit demokrasinin kolunu ve kanadını kırmış oluyorsunuz. Yapılmak istenen de budur” diyerek mücadele mesajı verdi.

İl olarak İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör söz alarak, “Bugün TMMOB ile başlayan baskı yarın tüm odalara yönelecek. Amaç, siyasi iktidara karşı demokrasiyi savunan tüm güçleri saf dışı bırakmaktır” dedi.

Daha sonra sözü İstanbul Tabip Odası adına Selçuk Erez alarak, bir meslek odasının bir yandan üyelerinin hakları için diğer yandan ise halkın menfaatine göre uygulamalar, projeler çıkardığını belirtti. “Bu kuruluşların içini boşalttığınız an demokrasinin kolunu, bacağını kırmış olursunuz” diyen Erez, bu durumun halkın menfaatiyle çelişeceğini dile getirdi.

IMG 7391 imok“Meşru eylem hakkı kullanılmalıdır”

Ardından İstanbul Barosu adına Av. Ümit Kocasakal söz aldı. Kocasakal, artık sözün bittiği noktada olunduğunu, bundan sonrasının protesto hakkının kullanılması aşamasına gelindiğini belirterek; aynı zamanda muhalefet partilerini Anayasa Mahkemesi’ne gitmeleri için tetiklemek gerektiğini ekledi.

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Prof. Dr. Yahya Arıkan, meslek odalarının sindirilmek istendiğini belirterek, “Oynanmak istenen oyun halkımızın geleceği üzerinedir. Tüm demokratik ve toplumsal halklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Son olarak İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan söz alarak şöyle konuştu: “Gerçekten odalara yönelen bir şey değil. Bugün tarım ve hayvancılık alanları inanılmaz zorda ve şu anda bunlar yok edilmek isteniyor. Bugün sofralarımızdaki ürünler şu anki teknolojiden zarar görmekte. Bizim topraklarımız ranta açılacak ve burada üretilenler halkımıza değil, başka ülkelere gidecek” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Toplantının kapanış konuşmasını ise TMOOB İstanbul Koordinasyon Kurulu adına Süleyman Solmaz yaparak, torba yasanın getirdiği hak gasplarını anlattı.

Basın toplantısı, soru cevap kısmının ardından sonlandırıldı.

 {youtube}https://www.youtube.com/watch?v=pDE-n8W3VDc&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu