DünyaGüncel

İngiltere ve Fransa’dan Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, turistin göreceği herkesi aşılayacağız demeci verirken, İngiltere ve Fransa Türkiye'den ülkelerine gelenlere karantina uygulayacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya’da, “Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız” demişti.

İngiltere ve Fransa ise aldıkları kararla Türkiye’den ülkelerine gelenlere zorunlu karantina uygulama kararı aldı.

İngiltere, Türkiye’yi gelişlerde 10 gün otelde karantina zorunluluğu uygulanan “kırmızı listeye” dahil ediyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 12 Mayıs Çarşamba günü yerel saatle 04:00 itibarıyla Türkiye’nin yanı sıra Nepal ve Maldivler’in de kırmızı listeye ekleneceğini söyledi.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor.

Bu otel konaklamasının 1750 sterlinlik (yaklaşık 20 bin 200 liralık) masrafını da yolcuların karşılaması gerekiyor.

Fransa’da 10 günlük karantina uygulanacak kişilerin geldiği 7 ülkeden biri Türkiye

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Fransa hükümetinden bir kaynak ise, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye dahil 7 ülkeden Fransa’ya geleceklerin 10 gün karantinaya girmesini zorunlu hale getirdiklerini söyledi.

Uygulama Cumartesi gece yarısı yürürlüğe girecek.

AFP’nin haberine göre Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan Fransa’ya gelecekler de 10 gün karantinaya girecek.

Bu ülkelerden Fransa’ya gidecekler, ülkeye giriş yaptıklarında karantinayı nerede geçireceklerine ilişkin bir belgeyi ibraz edecek, karantina süresince her gün 2 saat dışarı çıkabilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu