GüncelManşet

İnşaat-İş’ten, Kobanê’nin yeniden inşası için kampanya

İstanbul: Kobanê’de yeniden inşa sürecine dair incelemede bulunmak amacıyla bölgeye ziyarette bulunan İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), bugün Kadıköy’deki sendika binasında inceleme raporuna dair basın açıklaması yaptı.  

25-26 Şubat tarihlerinde Kobanê’ye İnşaat-İş Sendikası’ndan giden 6 kişilik heyet Kobanê’de incelemelerde bulunmuş, Kobanê Kantonu yöneticileri ile görüşmüştü. Suruç Belediyesi’nin yardımıyla Suruç Kaymakamlığı’ndan alınan özel izinle gerçekleştirilen ziyaretin inceleme raporunu İnşaat-İş Genel Başkanı Mustafa Adnan Akyol, Genel Sekreteri Remzi Yılmaz ve Denetleme Kurulu Başkanı Erol Ekici açıkladı.

Bugünün görevi o yıkılmış kenti yeniden kurmaktır!

İlk olarak söz alan Mustafa Adnan Akyol, Kobanê’ye dair genel izlenimlerini aktardı. Emekçilerin düne kadar görevinin bu kenti savunmak bugün ise yeniden inşasında rol oynamak olduğunu dile getiren Akyol, “İnşaat-İş üyesi inşaat işçileri olarak bizler, Kobanê’nin yeniden inşasına katılma kararını bu sorumluluk duygusuyla aldık” dedi.

25-26 Şubat tarihlerinde yapılan ziyaretin programına dair de bilgi veren Akyol, ilk olarak Kobanê’de Azadi Meydanı’nda ziyaret nedenlerine dair bir açıklama gerçekleştirdiklerini 26 Şubat’ta ise Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim ile bir görüşme gerçekleştirerek kentin yeniden inşasında sendikanın görev alma kararını ilettiklerini aktardı.

 “Kent %80 harabe, % 50 kullanılamaz halde”

Müslim’in Kobanê’nin yeniden inşa edilebilmesi için bir insanlık koridoru açılması gerektiğini belirttiğini ifade eden Akyol, kentin genel durumuna dair de bilgi verdi. Kentin % 80’inin harabeye döndüğünü, % 50’sinin ise kullanılamaz halde olduğunu dile getiren Akyol, “Özellikle kentin alt yapısının tamamen yok olduğu, yol, su (içme, kullanım suyu), kanalizasyon, elektrik sıkıntısı yaşandığı, harabelerde yaşayanlar açısından yaralanma ve ölüm riski taşıyacak göçmeler olabileceği, patlamamış bombalar bulunabileceği, yıkıntıların altında toplanamamış cesetler olduğu, sokaklarda patlammaış havan topu mermi kovanlarının olduğu görülmüştür” dedi.

Ardından Remzi Yılmaz söz aldı ve kentin genel sorunlarına dair bilgi vermeye devam etti. Yılmaz enerji, su, gıda, sağlık, tarım ve konut sorunları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Kentte enerji ihtiyacının jeneratörlerle kısıtlı olarak sağlanabildiğini, suyun ise daha önce kuyulardan sağlandığı ancak IŞİD saldırılarında kuyuların zarar görmesi nedeniyle su sıkıntısı olduğu, bölgede kuru tarımın olduğu ancak IŞİD yağmalamaları nedeniyle bu noktada da sıkıntı olduğu ve salgın hastalıkların da baş gösterebileceğini belirten Yılmaz, tarım noktasında da tarım aletlerinin tahrip edilmesi ve gerekli koşulların gelişememesi nedeniyle sıkıntı olduğu bilgisini verdi.

İnşaat-İş, yeniden inşa için kampanya başlatıyor

Son olarak Erol Ekici inceleme raporunun sonucunu açıkladı. Öncelikli olarak Kobanê’ye gerekli yardımların ulaşabilmesi için insanlık koridorunun açılması gerektiğini belirten Ekici, elektriğin acil olarak Suruç’tan sağlanması gerektiğini; ayrıca Elektrik Mühendisleri Odası başta olmak üzere gerekli meslek odalarının da duruma müdahil olması gerektiğini ifade etti. Diğer bütün sorunların aşılması için de tüm insanlığın üzerine önemli görevlerin düştüğünü belirten Ekici’nin ardından Mustafa Adnan Akyol tekrar söz alarak “ Sendika olarak 11 Mart itibariyle Kobanê’nin yeniden inşasına ilişkin kampanyamızı başlatıyoruz” dedi. Bölgede Sağlık Ocağı yapmayı plandıklarını söyleyerek herkese dayanışma çağrısı yapan Akyol, “Bizim oraya gidip öleceğiz gibi bir korkumuz yok, çünkü bu ülkede Kobanê’ye gidip döndüğümüzde bile 6 işçi ölmüştür” dedi.

Basın açıklaması kampanyaya destek çağrısı ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu