DünyaGüncel

Irak Kürdistanı’nda hükümetin salgın politikasına karşı eylem

Irak Kürdistanı'nda 1 Haziran akşamı Ranya, Qaladize, Darbandikhan bölgelerinde halk son alınan sokağa çıkma yasaklarına karşı eylem gerçekleştirdi

Erbil: Irak Kürdistanı’nda 1 Haziran akşamı Ranya, Qaladize, Darbandikhan bölgelerinde halk son alınan sokağa çıkma yasaklarına karşı eylem gerçekleştirdi. Son günlerde bölgede yaşanan vaka artışıyla birlikte virüse yakalanan kişilerin sayısı 714’e yükseldi. 420 kişi iyileşirken, 7 kişi hayatını kaybetti. Kürdistan bölgesinde bir süredir “normale” dönüş yaşanırken artan vaka sayalarından sonra 1 ile 6 Haziran arası sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Dün akşam (1 Haziran) saat 10 civarında Ranya, Qaladize, Darbandikhan bölgelerinde toplanan halk hükümetin Covid-19 salgını sürecinde yasaklardan başka bir karar almamasına tepki gösterdi.

Ekonomik olarak zor bir dönem geçiren ve yaşamsal masraflarını karşılamayacak duruma gelen halk, aylardır işsiz ve  işyerleri kapalı olanlar ise kapalı oldukları dönemde de kiralarını ödemek zorunda bırakılıyor.

Masraflarının hiç azalmadığını, bulundukları yerlerde kiracı ve işçi olarak çalıştıklarını belirten halk, hükümetin bu süreçte bu sıkıntılarına destek olmadığını belirtiyor.

İkinci bir yasak dalgasının yaşanması durumunda hükümetin halkın sıkıntılarına yine cevap veremeyeceğine inanan halk, kitlesel tepkilerini veriyor.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ilk sokağa çıkma yasağı 13 Mart’ta uygulanmaya başlanmıştı.

Bölgede bir süredir sınır kapısı tedbirleri, şehirler arası yolculukların açılmamasıyla birlikte ekonominin canlanması açısından yasaklar kaldırılmaya başlanmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu