DünyaGüncel

İran İsrail’e misilleme eylemi düzenledi

İran, Nükleer programının başındaki Fahrizade suikastının ardından siyonist İsrail'e Tel Aviv'de misilleme yaptı.

İran medyasında yer alan bir habere göre, perşembe günü akşam saatlerinde Tel Aviv’de İsrail gizli servisi MOSSAD yetkilisi olduğu belirtilen Fahmi Hinavi, silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Hinavi’nin aracıyla kırmızı ışıkta beklerken 15 el ateş edildiği iddia edildi.

Saldırının, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesine Tahran’ın bir misillemesi olabileceği iddiaları ortaya atılırken, yaşanan saldırıyla ilgili Tel Aviv yönetiminden resmi açıklama yapılmadı.

Aynı zamanda silahlı saldırıyı, İsrail medyası da görmezden geldi.

NE OLMUŞTU?

Muhsin Fahrizade İran’ın nükleer silah geliştirmek için 1989 yılında kurduğu iddia edilen gizli program ‘Amad’ (Ümit) projesinin başındaydı.

Bu program resmen 2003 yılında sonlandırılsa da Fahrizade, milli nükleer programın sürdürülmesindeki kilit isimlerden biriydi.

2015 yılında İran’ın Batı ve Rusya ile imzaladığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın sonra geri çekildiği nükleer anlaşmanın imzalanmasında da etkin olmuştu.

İsraill, 2018’de Fahrizade’ye suikast girişimi düzenlendiğini sızdırmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 2018 yılında Fahrizade’yi hedef göstermiş, ‘Bu ismi unutmayın’ demişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu