DünyaGüncel

İran rejimi Ocak ayında 115 Kürt vatandaşı gözaltına aldı

İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın raporuna göre İran rejimine bağlı güvenlik güçleri geçtiğimiz ay 115 Kürt vatandaşı siyasi, sivil ve ideolojik faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle gözaltına aldı.

İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın raporuna göre İran rejimine bağlı güvenlik güçleri geçtiğimiz ay 9’u kadın en az 115 Kürt vatandaşı siyasi, sivil ve ideolojik faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle gözaltına aldı.

İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın Ocak 2021 hak ihlalleri raporunu yayımladı.

Rapora göre, Ocak ayında İran rejimine bağlı güvenlik güçleri Rojhilatê Kurdistan ve İran’ın farklı kentlerinde siyasi, sivil ve ideolojik faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle 115 Kürt gencini gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlardan 102’sinin Kürt siyasi partilerine çalışmak ve işbirliği yapmak, 9’unun sivil aktivist, 4 vatandaşın ise ideolojik ve dini faaliyetler suçlamasıyla gözaltına alındığı kaydedildi. Gözaltına alınanların 74’ü Urmiye, 27’si Sine, 14’ü ise Kirmanşan Vilayeti’nde gözaltına alındığı bildirildi. Ocak 2021’de gözaltına alınanlar arasında en az 9 kadın, 4 üniversite öğrencisi, 2 öğretmen ve 3 medya aktivisti yer aldı.

Ayrıca 12 tutuklu, Urmiye, Bukan, Sine ve Kermaşan hapishanelerine nakledildi.

Gözaltına alınanların 114’ünün tam kimlikleri açılığa kavuştu. (ANHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu