Güncel

Irkçı saldırı İstanbul’da protesto edildi: Onları azmettirenler iktidarın içindedirler

Kürt halkına yönelik ırkçı-faşist saldırılar HDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısıyla Şişhane’de protesto edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, son günlerde Kürtlere yönelik gerçekleşen ırkçı-faşist saldırıları Şişhane Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla presto etti. HDP milletvekillerinin yanı sıra aralarında Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik’in de (YDG) okurlarının katıldığı açıklama Şişhane Meydanı’nda gerçekleştirildi. “Konya valisi katliamı meşrulaştırma”, “Katiller halka hesap verecek”, “Irkçılığa karşı birlikte yaşam” dövizlerinin taşındığı açıklamada sık sık, “Katiller halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Açıklamada ilk olarak HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı konuştu. Avcı, son dönemde sistematik olarak Kürt halkına ve HDP’ye dönük saldırıların arttığını vurgulayarak, sözlerine şöyle başladı:

“Hakim Dal, Deniz Poyraz ve yapılan organize saldırılar, Türkiye’nin uzun zamandır sistematik olarak gerilen ırkçı siyaset yapmak, halkları birbirine düşürmek ve bundan siyasi nemalar elde etmek isteyen başta siyasi iktidar ile çetelerinin ülkeyi içine soktukları büyük bir kaos ortamıdır. Biz biliyoruz ki bu kaos ortamından beslenenler, savaş ortamında ısrar edenler, ülkeyi soyup soğana çevirenler, yaptıkları bütün yolsuzluk, hırsızlık ve usülsüzlükleri gizlemek ve tüm bu hengamenin içinde Kürt halkını ve onun dostlarını hedef haline getirerek, kendi gerçekliklerini ve bu uğursuz rollerini gizlemek istiyorlar.”

“Başta Vali olmak üzere kimse bize hikaye anlatmasın”

Avcı konuşmasının devamında Konya’da katledilen Hakim Dal’ın 20 yıldır Konya’da yaşayıp orada katledildiğini ifade etti. Valilik’in açıklamasında cinayeti meşrulaştırdığını ve meseleden kopardığını da ifade eden Avcı meselenin özünde Kürt düşmanlığı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Mesele Kürt meselesi değil, oraya çekmeyin denilerek açıklamalar yapılıyor. Oysa tüm bu vakalarda en çok ortaya çıkan konu atılan sloganlarda Kürtler buradan defolun, Kürtleri burada istemiyoruz biçimindedir. Açıklamalar arasında çok sulu bir yaklaşım vardır. Devlet bürokrasisini, mülki amirleri ciddi olmaya davet ediyoruz. Burada insanlar yaşamını kaybediyor, linçler gerçekleşiyor ve yurttaşlarımız başta can güvenlikleri olmak üzere mülkiyet ve barınma hakları ellerinden alınıyor. 60 kişi 5 kişiye saldırıyor, organize bir şekilde sloganlar atıyor ve sloganların içeriği ırkçı temelde ise, başta Vali olmak üzere kimse bize hikaye anlatmasın. Bu buz gibi ırkçı ve faşist bir saldırıdır.”

Avcı yaşanan ırkçı saldırıların sadece Kürt olmadığını, mültecilerin de bu saldırılara maruz kaldığını ifade etti. “Eğer böyle devam ederse bunu kışkırtanlar, bunu organize edenler, buradan siyaset devşireceklerse kuşkusuz herkes özsavunmasını yapacak” diyen Avcı sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bayramı bize zehir ettiniz. Bayram başladığından beri memlekette yapılmadık rezillik kalmadı. Maalesef bizler bu ülkenin bu hale getirilmesinden utanç duyuyoruz. İnsan olarak, demokrat yurttaşlar olarak savunmasız insanları linç eden katleden bir siyasi zemin ve hukuk bütün dünya nezdinde başta bu ülkeyi yönetenleri utandırmalı ve yurttaşların güvenliğini almayan kolluğu utandırmalıdır. Şunu açık belirtelim ki ülkeyi içinden çıkılmaz hale getirenler bunun siyasi faturasını ağır ödeyeceklerdir. Milyonları korkutmak, sindirmek, yerlerinden etmek mümkün olmadığı için kim ki bu kaosu bu içinden çıkılamayacak savaş ortamını yaratmak istiyorsa bedelini faturasını ödemeye de hazır olsun.

“Bir haftada Kürtlere karşı 3 defa saldırı gerçekleşti”

Avcı’nın konuşmasının ardından HDP Amed milletvekili Dersim Dağ konuştu. Konuşmasını Kürtçe yaptı. Saldırıların kara bir eylem olduğunu ifade eden Dağ, halka düşmanlık tohumlarının ekildiğinin altını çizerek, halkların birliğinin yok edilmek istendiğini dile getirdi. Dağ, Kürtlere karşı yapılan saldırıların kirli politikalarla yürütüldüğünü söyledi. Katillerin belli olduğunun altını çizen Dağ, “Deniz Poyraz’ı,  Berkin Elvan’ı, Kemal Korkut’u katledenler, katillerin sırtını sıvazlayanlar Hakim Dal’ın da katilleridir. Kürtçeyi her yerden kaldırıyorlar. Bir yandan da Kürt şehirlerinde saldırılarını sürdürüyorlar. Kürtler artık bu oyunlara inanmıyorlar. Kürtler dostunu ve düşmanını iyi tanıyor. Kürtler onları katledenleri biliyorlar. Bugün katil bu hükümet değilse Kürt halkının katillerinin hesabını sorsun. Bir haftada Kürtlere karşı 3 defa saldırı gerçekleşti. Hala bir açıklama yapılmadı” diye konuştu.

“AKP-MHP faşist ittifakının nefret söylemi”

Dağ’ın ardından HDP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç söz aldı. Oluç da yaşanan bu saldırıdan önce ki saldırılarda hukuk ve yargının işletilmediği ifade etti. “Yargı bağımız ve tarafsız olsa böyle olmaz, ama bunların hiçbiri işletilmiyor” diyen Oluç şunları söyledi:

“Peki bunların tepesinde olan iktidar ne yapıyor, her gün nefret söylemi. İşte bu AKP-MHP faşist ittifakının nefret söylemi, toplumu birbirine düşürecek olan, toplumda kutuplaşmayı artıracak olan üslubu, politikaları bu saldırganları cesaretlendiriyor. Onları azmettirenler iktidarın içindedirler, bunu çok iyi biliyoruz. HDP kapatılsın diye her gün bas bas bağıranlar, HDP kapatılsın diye Anayasa Mahkemesi’ni tehdit edenler, HDP kapatılsın diye Cumhuriyet Yargıtay Başsavcısı’na çağrıda bulunup her gün tehditler yağdıranlar, yaptıkları toplantılarda hakaret edip insanlık suçu işleyenler, onlardır azmettirenler bu ırkçıları, bu faşistleri. Sizi bir kez daha uyarıyoruz toplumsal barışın bozulmasına yol açacak attığınız bu adımlar, tutturduğunu bu üslup, Kürdü düşman belleme anlayışı, işte bu anlayış toplumsal barışı bir kez daha zehirlemektedir”

Eylem Oluç’un konuşmasının ardından zılgıt ve alkışlarla sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu