EmekKadın

İşçi Kadın Kurultayı gerçekleşti: Kadın kurtuluşu toplumsal kurtuluştan geçer

Emekçi Kadınların(EKA) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen “İşçi Kadın Kurultayı”na Türkiye’nin birçok ilinden kadınlar katıldı.

H.Merkezi: Emekçi Kadınlar (EKA) tarafından düzenlenen “İşçi Kadın Kurultayı” Altunizade’de bulunan Petrol İş Sendikası Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kurultaya Türkiye’nin birçok ilinden kadınlar katıldı. Kurultay kadın hakları mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından Emekçi Kadınlar’dan Sena Şat kurultayın akışına ilişkin bilgilendirme yaptı. Açılış konuşmasını ise Emekçi Kadınlar’dan Nurten Karahancı yaptı.

Nurten, kadının özgürleşme mücadelesinde kurtuluşu hedefleyen ve bu alanda uzun zamandır faaliyet yürüten Emekçi Kadınlar olarak kadın hareketini güçlendiren etkinliklere imza attıklarını söyledi. Kadını ezen, baskı altına almaya çalışan ve doğal olarak özgürleşmesini engelleyen tüm uygulamalara karşı durdukları, mücadeleyi yükseltmeye çalıştıklarının altını çizen Nurten “Uluslararası kadın konferansından, sempozyumlara, salonlardan-sokaklara toplumsal sürece yön veren birçok eylem ve etkinlikler düzenledik. 40 yılı aşkın deneyim ve tecrübelerimizle işçi kadın kurultayını örgütlemek zamanımızın ve mücadelenin gerekliliklerine cevap vermek bizim için zorunluluktu. Var olan hiç bir sorunu ekonomik ve iktisadi yapısından kopuk ele alamayacağımız gibi işçi kadın kurultayını toplamaya iten koşulları görmezden gelemezdik. Özellikle ekonomik krizin biz emekçilerin yaşamını derinden etkilediği bu zamanlarda görmezden gelemezdik” dedi.

‘Kadının kurtuluşu toplumsal kurtuluştan ayrı düşünülemez’

Kapitalizmin, kendisine karşı tehlike potansiyeli taşıdığını gördüğü tüm kesimlere amansızca saldırdığına, baskı altına aldığına, düzen içinde tutmaya çalıştığına dikkat çeken Nurten şöyle devam etti: “Bu nedenle emekçi kadınların kölece bir yaşama karşı mücadeleye katılmaları için; kadınların sorunlarına özel ilgi, özel çalışma ve ayrı bir örgütlülük gerektirir.  Emekçi Kadınlar, kadınların kurtuluşunu toplumsal kurtuluştan ayrı düşünmez. Bugünkü kadın politikaları maalesef sadece beden ve cins üzerinden yürütülüyor ve yanlış zemin üzerinde tartışılıyor. Oysaki biz kadınların sorunları sadece bununla sınırlı değil. Bize yönelik uygulanan cinsiyet, kimlik ve sınıfsal baskıları sadece beden ve cinsiyet politikaları ile aşamayız. Bu politikalar kapitalist sistem içinde kadınlara hiç bir zaman tam eşitlik ve özgürlük kazandıramaz. Toplumsal kurtuluşumuzu sağlayacak olan yegane sınıf işçi sınıfı ise, yükselen kadın mücadelesini nihai hedefe ulaştıracak olan yine işçi sınıfının kadınlarıdır.”

Sorunların yaşamsal ve derin, çözümünün de bir o kadar köklü olduğunu ifade eden Nurten, bu süreci kendiliğinden bırakmayacaklarını edilgen değil ettirgen olup, değiştirip dönüştüreceklerini belirtti.

Açılış konuşmasının ardından kurultaya katılan kadınlar tek tek kendilerini tanıttı.

Program, kurultaya katılan kadınların tek tek söz hak alarak yaşadıkları sorunları çözüm önerileriyle sunması ve Genç Tiyatroculardan Bekoder isimli oyunun sahne almasıyla devam ediyor.

Kaynak: Jinnews

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu