GüncelKadın

İstanbul  | Kadınlar haykırdı: Gülistan Doku nerede diye sormaya devam edeceğiz! 

Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu tarafından yapılan çağrı ile onlarca kadın İstanbul Kadıköy’de “Gülistan Doku nerede” demek için bir araya geldi. 

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden bir yıl geçti. Kadınlar, Gülistan’ı kaybedilişinin yıl dönümünde ülkenin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul’da da “Gülistan Doku nerede demek” için eylemdeydi. 

Gülistan’ın fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıyan kadınlar, “Gülistan Doku nerede?”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını haykırdı

Süreyya Operası önünde içlerinde YDK, Mor Sarmaşık, Mor Dayanışma, TJA, SKM, HDK, Anarşist Kadınlar, Halkevci Kadınlar, Kaldıraç’tan Kadınlar gibi birçok kadın örgütünün yanısıra HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, HDP İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Dilşat Canbaz Kaya da katıldı. 

“Bu iktidar erkekleri koruyor”

Basın açıklamasından önce HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm bir konuşma yaptı. Züleyha Gülüm, Bir yıldır sokaklarda Gülistan’ı sorduklarını hatırlatan Gülüm, “Bu iktidar erkekleri koruyor. Biz kadınlar da ‘şiddetinize izin vermeyeceğiz’ diye haykırıyoruz” dedi. Gülüm, “Gülistan nerede?” diye sormaktan vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

“İnatla sormaya devam edeceğiz”

Ardından HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, “Bu iktidarı yaşamımızın her alanına müdahalesinden iyi tanıyoruz. Bu iktidarın kolluk güçlerinin işlediği suçları çok iyi biliyoruz. İktidarın onları korumaya devam edeceğini de çok iyi biliyoruz. Ama susmayacağız. Uykularınızı kaçırmaya korkularınızı büyütmeye devam edeceğiz. İnatla sormaya devam edeceğiz Gülistan nerede” şeklinde konuştu.

Kadın örgütlerinden Mor Sarmaşık, Mor Dayanışma, Kadınların Kurtuluşu, SKM, Özgür Genç Kadın, Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, YDK, Kaldıraç’tan Kadınlar gibi kadın örgütleri söz alarak kısa konuşmalar yaptı. Konuşma yapan kadınlar, gözaltına alınan kadın ve LGBTİ+’ların yaşadığı çıplak arama, cinsel saldırıyı da protesto ederek, Gülistan bulunana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. 

Boğaziçi eylemleri sonrası gözaltına alınan ve cinsel saldırıya maruz kalan LGBTİ+ aktivistleri Yıldız ve Havin’in yanında olunduğu mesajı verildi.

“Gülistan’ı bulacağız”

YDK adına konuşma yapan Rahime Karvar, devletin yok dediği her şeyin aslında var olduğunu vurgulayarak, “Onlar yoksulluk yok diyorlar, milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşıyor, onlar şiddet yok diyor milyonlarca kadın şiddete maruz kalıyor, her gün 3 kadını cinayetlere kurban veriyoruz. Onlar cinsel işkence yok diyor daha bugün 2 LGBTİ arkadaşımızın gözaltında çıplak aramaya maruz kaldığını öğrendik. Onlar Gülistan yok diyor, biz Gülistan’ı bulacağız diyoruz. Yıllar geçse de Gülistan Doku nerede demeye sormaya devam edeceğiz Gülistan Doku’yu bulanan dek” dedi. 

‘Baş şüpheli Zaynal Abakarov ve ailesi yargılanmıyor’

Konuşmaların ardından basın açıklaması, Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları adına Merve Bayır tarafından okundu.

Bayır Gülistan Doku, 5 Ocak 2020’ deki kaybedilme sürecini aktararak, “Gülistan kayıpken erkek devlet ne yapıyor ? İntihar diyor, sadece barajda göstermelik bir arama yapıyor ve yine kendine yakışanı yapıyor; baş şüpheli Zaynal Abakarov ve ailesini yargılamıyor, ailesi dilediğince şehir değiştiriyor Zaynal serbestçe yurt dışına gidip gelebiliyor. Gülistan kaybedildiği hafta Dersim sokaklarında yürüyüş yaparak Gülistan’ı soran halka, kadınlara; Munzur Üniversitesi’nde ve yurtlarda eylemler düzenleyen genç kadınlara polis gaz ve copla saldırıyor, gözaltına alıyor. Yetmezmiş gibi ‘Gülistan gibi kaybolursun’ diyerek tehdit ediyor, Gülistan’ı sordukları için öğrenci kadınlar yurtlarından atılıyor, disiplin cezaları ve gözaltılar ile yıldırılmak isteniyor.” dedi.

Merve Bayır, Gülistan ve kaybedilen, katledilen tüm kadınların esas failini iyi tanıdıklarını belirterek, “Biz sizi Özgecan’dan, Şule Çet’ten tanıyoruz. İntihar etti dediğiniz Nadira’nın katili Şirin Ünal’ı nasıl koruduğunuzu biliyoruz, Gülistan Doku’yu kaybeden Zaynal ile işbirliğinizi biliyoruz, İpek Er’e tecavüz eden asker Musa Orhan ve tecavüzcüyü salarak İpek’i öldüren hakimlerinizi biliyoruz. Siz tüm kuvvetinizle; kadın düşmanı yargınızla, askerinizle, polisinizle, medyanızla, yasalarınızla, kadınlara saldıran politikalarınızla erkek iktidarınızı kadınlardan korumak istiyorsunuz. Bu yüzden Zaynal’ı koruyorsunuz, tecavüzcü asker Musa Orhan’ı koruyorsunuz, bu yüzden İstanbul Sözleşmesi’ne saldırıyorsunuz, bu yüzden Kadın Üniversitesi projesi ile itaatkar genç kadınlar yaratmak istiyorsunuz.” dedi.

Bayır buna karşın kadınların direnişinin de tanındığını belirterek, 

“Biz kadınlar birlikte güçlüyüz biliyoruz. Bu sebeple bugün bu meydanda daha güçlü soruyoruz: Gülistan’a ne yaptınız? Zaynal Abakarov’u neden koruyorsunuz? Zaynal ve babasına hangi devlet yetkilisi, nasıl yardım etti? Gülistan neden sadece suda arandı?

Bugün birçok farklı şehirden kadınlar ile aynı soruyu soruyoruz, aynı isyan sloganlarında buluşuyoruz. İşte bu kadın dayanışmasının gücü ile kadınların öfkesinin gücü ile Gülistan Doku’yu bulacağız, Gülistan için adaleti kazanacağız. Adaletin bizim ellerimizde, kadınlar için adalet bu meydanda, bizde. Tüm kadınları Gülistan’ı sormaya,Gülistan gibi akıbeti belirsiz kadınları sormaya çağırıyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet için, kadınlar için adalet mücadelesine, kadın dayanışmasına çağırıyoruz. Birlikte yeter diyelim, Gülistan ve kaybedilen tüm kadınlar için adaleti kazanalım.” sözleriyle açıklamayı bitirdi.

Eylem kadınların mücadeleye devam edecekleri ve Gülistan Doku bulununcaya kadar sormaya devam edecekleri vurgusu ile sona erdi.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı