Güncel

İstanbul Seçimleri | Temelli oyunu kullandı

İstanbul’da oy kullanan HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, “Yarın uzun bir yolculuğa çıkıyoruz, herkes heybesini hazırlasın. Heybesine barış, demokrasi, halkların bir arada yaşama iradesini koysun..."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Sezai Temelli, İstanbul seçimleri için oyunu Bakırköy ilçesi Yeşilli mahallesinde bulunan Halil Vedat Kıratlı İlkokulu’nda kullandı. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün de eşlik ettiği Temelli, okulda yurttaşlarla selamlaştıktan sonra 1417 Nolu sandıkta oy kullandı.

“Hesapları bu türden adaletsizlik ve hukuksuzluklarla almak üzerine

Temelli oy kullanımı ardından okulun önünde kısa bir açıklama yaptı. Temelli’nin açıklaması şöyle: “Son bir yılda son dört yılda yaşanan adaletsizliğe karşı toplumun gerçek anlamda bir itirazı ve tepkisinin ortaya çıktığı bir seçim oldu. Bunu hep birlikte uzun süre dile getirdik. Türkiye çok ciddi hukuksuzluk ve adaletsizlik sürecinden geçiyor. Türkiye tam anlamıyla tecritleştirilmiş durumdaydı.

Tekçi anlayışım otoriter rejimin hukuksuzluğu meşrulaştıran OHALCİ Anlayışı dayatan bir sistemle karşı karşıyaydık. 31 Mart seçimlerinde buna karşı çok ciddi itirazımızı ortaya koyduk. HDP olarak Türkiye’de yeni bir yol açılması hareketiyle stratejimizi ortaya koyduk. Evet bu üçüncü yoldu. Tabi 31 Mart’a giderken yaşadığımız adaletsiz süreçten 31 Mart sonrasında çok daha hukuksuz süreçle karşılaştık.

Hem YSK marifetiyle, hem de iktidarın her türlü adaletsiz ve hukuksuz uygulamalarından kaynaklı… Muş, Malazgirt, Viranşehir, Şırnak gibi yerlerde her türlü hukuksuzluk adaletsizliğe rağmen iptal edilmedi. İstanbul da meşru olan bir seçim yok sayıldı ve halkın önüne sandık getirildi. Hesapları bu türden adaletsizlik ve hukuksuzluklarla almak üzerine. Ama bu gün inanıyorum ki bugün sandıkta İstanbul halkı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen yurttaşlarımız sandıkta cevabı verecek.

Herkes heybesine demokrasi ve barışı koysun
Temelli açıklamasının devamında, “Bu bir adalet, demokrasi mücadelesidir. Bu hukuksuzluğa karşı hep birlikte omuz omuza yürüttüğümüz bir mücadeledir. Demokrasi ittifakının en belirgin buluşmasıdır. Bu yüzden stratejimizi 31 Mart’ta olduğu gibi bugünde koruduk, yarında korumaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmasının devamında, “Yarın 24 Haziran sabahından itibaren uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Üçüncü yolda kararlı bir şekilde yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Bu uzun yolda Türkiye’nin demokrasi ve barışını hep birlikte inşa etmek için çaba göstereceğiz. Yarından itibaren bugüne kadar attığımız adımların karşılığında demokrasi ittifakını Türkiye’nin her yerinde örmeye çalışacağız. Halkların Demokratik Partisi olarak Türkiye’nin içinde sıkıştığı bu kutuplaşmadan, kamplaşmadan çıkmanın yolu üçüncü yolda buluşmadan geçiyor. Tüm demokrasi güçlerine, sivil toplum örgütlerine, sendikalara, emekçilere, kadınlara bu demokrasi ittifakında buluşma çağrısı yapıyorum. Türkiye’nin ihtiyacı olan demokratik anayasadır.

Toplumsal barıştır. Yok edilen toplumsal barışı hep birlikte inşa edelim. Türkiye ve Ortadoğu’nun ihtiyacı barıştır, gelin Ortadoğu halklarının beklentisine barış katalım, hep birlikte bu mücadeleyi büyütelim. Demokrasi ve barış yolunda buluşmaya devam edelim. Yarın uzun bir yolculuğa çıkıyoruz, herkes heybesini hazırlasın. Heybesine barış, demokrasi, halkların birarada yaşama iradesini koysun. Ortak vatanda demokratik cumhuriyeti var edene kadar, bu yolda yürümeye devam edeceğiz.”

Temelli, açıklaması ardından oy kullanmaya gelen yurttaşlar tarafından alkış ve “Herşey çok güzel olacak “sloganlarıyla uğurladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu