Güncel

İstanbul Tabip Odası: Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın!

İstanbul Tabip Odası, tutuklanan TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in tanığı ve kefili olduklarını belirterek, serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul Tabip Odası (İTO), yaptığı basın açıklamasıyla, 23 Kasım günü tutuklanan Dr. Şeyhmus Gökalp’ın serbest bırakılması için çağrı yaptı. İTO’nun il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, TTB Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. Taner Gören, Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öztürk ve çok sayıda doktor katıldı.

Açıklamada ilk olarak Şebnem Korur Fincancı konuştu. Fincancı, Dr. Şeyhmus Gökalp ile birlikte daha önce tutuklanan Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Adnan Selçuk Mızraklı’nın aynı yalancı şahit ifadeleriyle tutuklandığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye’de uzun zamandır yargı alanında ciddi sorunlar ile karşı karşıyayız. Somut deliller yerine yalancı tanıklara dayalı bir yargılama pratiği işliyor. Ne yazık ki Şeyhmus arkadaşımız da yalancı bir itirafçının yalan beyanları nedeniyle tutuklu. Aynı yalancı tanık nedeniyle Dr. Adnan Selçuk Mızraklı da ceza aldı. Bizler adil yargılama hakkı için meslektaşımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz”

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı

Fincancı’nın ardından konuşan TTB Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taner Gören de Gökalp’i yakından tanıdığını, iyi hekimliğin önemli temsilcilerinden biri olduğunu söyledi. Gören, Gökalp’in tutukluluğunun hukuksuz olduğunu belirterek, bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

“İftiracı gizli tanıkların değil, hekimlerin sözüne inanılsın”

Basın metnini ise İTO Başkanı  Prof. Dr. Pınar Saip okudu. Saip, “Hepimiz suçsuzluğuna kefiliz” diyerek, Gökalp’in serbest bırakılması çağrısında bulundu. Gökalp’in 20 Kasım’da evi basılarak gözaltına alındığını hatırlatan Saip, “Gözaltı gerekçesi hayatlarında hiç tanışmadıkları, hiç karşılaşmadıkları bir itirafçının ifadeleri olarak gösterildi. Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermişti ve Dr. Şeyhmus Gökalp’in ismi bu ifadelerde yer almıyordu. Nasıl oldu bilinmez; bundan üç yıl sonra, 26 Mart 2019’da aklına gelen yeni itiraflarında başka birçok hekim hakkında olduğu gibi Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da ifadede bulunmuştu. Ancak iki buçuk yıl boyunca Dr. Şeyhmus Gökalp ifadeye dahi çağrılmamıştı. Bu gerçekler ortadayken Dr. Şeyhmus Gökalp 23 Kasım 2020 günü çıkarıldığı mahkeme tarafından somut hiçbir delile dayalı olmadan tutuklandı. Dr. Şeyhmus Gökalp otuz dört gündür özgürlüğünden mahrum, otuz gündür Diyarbakır D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu” diye konuştu.

Gökalp’ın iyi hekimlik değerlerinin bir savunucusu olduğunun altını çizen Saip, “Tanıyan, tanışan herkes bilir Gökalp’ın iyiliğini, doğruluğunu, dürüstlüğünü. Hepimiz eminiz hiç bir itirafçının hiç bir iftirasının Gökalp’in beyaz önlüğünü kirletemeyeceğine. Herkes biliyor Gökalp’ın haksız, hukuksuz bir şekilde işinden, eşinden, çocuklarından, dostlarından, özgürlüğünden yoksun bırakıldığını. Hukuk işlesin; Gökalp serbest bırakılsın! ‘Aslolan tutuksuz yargılamadır’ ilkesi uygulansın. Vicdan ve hakkaniyet esas alınsın. İftiracı gizli tanıkların değil, hekimlerin sözüne inanılsın” dedi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu