Kültür&Sanat

İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali başvuruları başladı. 

Türkiye’nin ilk deneysel film festivalinde yarışmaya katılmak isteyenler 1 Kasım 2018 tarihine kadar başvurularını yapabilirler.

H. Merkezi: Başvurularını 15 Temmuz’da açan festival, şu ana dek 100’ü aşkın ülkeden 3.000’den fazla film başvurusu almış durumdayken, 23-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali seyircilerini bekliyor. Festival Beyoğlu Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek.

Bağımsız ve yaratıcı sinemacıların yapıtlarının gösterileceği festivalde, deneysel sinema tarzının üretic i ve izleyicilerini biraraya getirecek.

Etkinliklerini yılın farklı zamanlarında da sürdürmeye devam edecek olan festival, bu ilk yılında sinemaseverlere 3 gün boyunca sürecek kısa ve uzun metraj film gösterimleri, paneller ve The Kissinger Twins’in interaktif hikaye anlatımına dayalı ‘Sufferosa’ adlı performanslarını sunuyor. Festivalin resmi programı ise Kasım ayının başlarında açıklanacak.

Festivalin kurucu direktörü Yavuz Gözeller’in festival hakkındaki açıklaması ise şöyle;

“Türkiye’de deneysel sinemaya dair bir platformun olmayışından duyduğumuz eksiklik sonucu bu festivali
yapmaya karar verdik. Umuyoruz, kalabalık festival süreçlerinde yer bulamayan deneysel yapımlar bu festival sayesinde seyirciye ulaşacak. Deneysel sinema ‘anlaşılamayan’ olarak algılanmaktan çıkıp, deneyin kendisinin ön plana çıktığı, genç ve yeni sinemacılara ilham veren bir alan olacak”

Detaylı bilgi ve başvuru için:  istanbulexperimental.com

Kaynak:  Birgün

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu