GençlikGüncel

İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi’nin yanında

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, yaptığı basın açıklamasıyla Boğaziçi'ne atanan kayyum rektörü protesto etti.

Öğrencilerin eylemi öncesi Beyazıt Meydanı polis ablukasına alındı. Polis, Beyazıt Ana Kapı önünü de barikatlarla çevirdi. Öte yandan alana gelenler GBT kontrolü adı altında polis tarafından taciz edildi.

“Kayyum değil seçim istiyoruz. İstanbul Üniversitesi öğrencileri, #İÜBoğaziçininYanında” yazılı pankart açan öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektör Melih Bulu ve İstanbul Üniversitesi kayyum rektörü Mahmut Ak’ın maketlerini taşıdı. Eylemde, “Sen de Metallica dinliyor musun Mahmut?”, “Gençlik ayakta, AKP’ye direniyor”, “Gençlik yaratacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının öne çıktığı çok sayıda döviz açıldı.

Basın metnini okuyan Özgür Özdemir, AKP’nin yaptığı atamalar ve müdahalelerle üniversite bileşenlerinin, öğrencilerin, emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemelerini engellemeye alışarak bu sürecin aktörü olduğunu kaydetti.

“Kayyum rektör istiyoruz”

Bilimsel bilginin üretim alanı olan üniversitelere yönelik gerçekleşen bu uygulamaların üniversitelerin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik yapısını zedelediğinin altını çizen Özdemir, “İstanbul üniversitesinin bölünmesinin sonrasında eleman fazlası oluştuğu gerekçesiyle 56 kantin çalışanı aynı zamanda geçen sene yemekhane eylemi döneminde işten atılan 39 işçinin iktidar ve sermaye işbirliğinin üniversitemize sirayet etmesinin sonuçlarından bir tanesidir. İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak bu gidişata sessiz kalamıyor ve kendimizi bu konuya dair açıklama yapmak mecburiyetinde hissediyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından İstanbul Üniversitesi öğrencileri serbest kürsü kurdu. Tek tek söz alan öğrenciler kayyum rektör değil demokratik seçim istediklerini vurguladı. Geçen dönem kayyum rektör Mahmut Ak’ın da öğrenci odaklı davranmadığını ve buna karşı gerçekleştirdikleri direnişi hatırlatan öğrenciler, kayyum zihniyetini kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu