Gençlik

İstanbul’da üniversite öğrencilerinden 10 Ekim anması

İstanbul’daki üniversite öğrencileri 10 Ekim Gar Katliamı’nın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri andı. Katliamın hesabını gençlik soracak şiarıyla İstanbul’da üniversite öğrencilerinin yaptığı anmaya çeşitli okullardan öğrenciler katıldı.

İstanbul: İstanbul’daki üniversite öğrencileri 10 Ekim Gar Katliamı’nın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri andı. Katliamın hesabını gençlik soracak şiarıyla İstanbul’da üniversite öğrencilerinin yaptığı anmaya çeşitli okullardan öğrenciler katıldı.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde yapılan anma, Ankara Katliamı başta olmak üzere demokrasi ve barış şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Ankara Katliamı ve sonrasında topluma dönük sürece dair basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasını İstanbul Üniversitesi öğrencisi Ezgi Ergin okudu. Üç yıl önce yaşanan ve 103 kişinin hayatını kaybettiği  katliamı hatırlatan Ergin, o günden bu yana katliam davasında hiçbir gelişme yaşanmadığını belirtti.  Ergin “Üç yıldır süren dava süresince anlaşıldı ki güvenlik güçleri ve istihbarat birimleri katilleri tanıyordu, mahkeme delillerin üzerine gitmedi; hepsi üç maymunu oynadı!” diyerek sürecin katliamın açıklığa kavuşturulmasına engel olduğunu belirtti.

Yaşanan sürecin gençliği boğmak ve baskı almak amacında olduğunu belirten Ergin, buna rağmen gençliğin bu baskı ortamına mücadele edeceğinin altını çizdi.

“Demokrasi talepleri, özgürlük istekleri yerde kalmayacak”

Ergin, “Bir kez daha buradan söylüyoruz; Egemenler ne yaparsa yapsın bizler, 10 Ekim katliamında ölen arkadaşlarımızı, yakınlarımızı unutmayacağız. Onların gururla taşıdıkları barış bayrakları, demokrasi talepleri, özgürlük istekleri yerde kalmayacak” diyerek katliamın hesabının gençlik tarafından sorulacağının sözünü verdi.

Açıklamanın ardından son olarak gençliğe ve  üniversitesi öğrencilerine mücadele ve dayanışma çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu