Dünya

İsviçre ATİK Komitesi: Zürih havaalanında sınır dışı etmeler durdurulsun!

İsviçre ATİK Komitesi, günlerdir Zürih Havaalanında sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan 3 Kürt aile ve basın emekçisi Mustafa Mamay için göçmen dairesi(SEM) önünde bir eylem gerçekleştirildi.

Zürih: İsviçre ATİK Komitesi, günlerdir Zürih Havaalanında sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan 3 Kürt aile ve basın emekçisi Mustafa Mamay için göçmen dairesi(SEM) önünde bir eylem gerçekleştirildi.

Emperyalistlerin kendi aralarındaki çıkar dalaşından kaynaklı, yerinden yurdundan ayrılarak göç etmek zorunda bırakılan insanlar mülteci olmak için geldikleri ülkelerde de aynı korku ve kaygıları yaşamaya devam etmekteler. Sözde güvenli 3. ülke kuralı gerekçe gösterilerek sınır dışı edilmeye çalışılan basın emekçisi Mustafa Mamay, aileler ve çocukları ile birlikte Zürih Havaalanında sınır dışı edilme tehlikesine karşı günlerdir mücadele vermekte.

Günlerdir Zürih havaalanında insan haklarına aykırı olan bu sınır dışı etme kararına karşı mücadele edenler için İsviçre ATİK Komitesi’nin örgütlediği eylem SEM bürosu önünde saat 14.00’de başladı. Hazırlanan açıklamada bu uygulamanın insan haklarına aykırı olduğu ve bu insanların ülkelerinden kötü yaşam koşulları ve baskıdan kurtulmak için geldikleri ancak hala geri iade edilme işkencesi ile karşı karşıya kaldıkları vurguları yapıldı. Yapılan açıklamanın ardından ATİK İsviçre Komitesi’nin hazırladığı dosya SEM yetkililerine verildi. Hazırlanan dosyanın teslim edilmesi için toplu bir şekilde binaya çıkan eylemciler kısa bir konuşmanın ardından bu işin takipçisi olacaklarını beyan ederek, binadan ayrıldılar.

Eylem alkış ve sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu