Güncel

“İzmir Blues” gerçeklerle yüzleşmek

İzmir: Yüzleşme Atölyesi İzmir’de yaptığı etkinlikle “İzmir Blues” belgesel filmini gösterime sundu.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gösterilen “İzmir Blues” filmi İzmir’in gerçek tarihini anlattı. Resmi tarihin değil gerçeklerin gösterildiği filme ilgi yoğundu.
Belgesel film gösterilmeden önce bir konuşma yapıldı. Yüzleşme Atölyesinin hedefinin gerçeklerle yüzleşilmek için çalıştığını ve geçmişle yüzleşilerek, tarihe eleştirel bir bakış açısı getirerek gerçek tarihin ortaya çıkarılacağından bahsedildi. Yüzleşme atölyesinde tarihçilik yapılmadığı, tarihçiler topluluğunun oluşturduğu bir atölye olduğu vurgulandı.
Konuşmadan sonra belgesel film izlenmeye başlandı. Belgesel film izlendiği sırada faşist biri filmi alkışla protesto etmeye başladı, izleyicilerin tepkisi üzerine kişi dışarı çıkartıldı.
Filmde Osmanlının son dönemleri ve cumhuriyetin ilk yıllarındaki İzmir anlatıldı. Yunan, Rum, Ermeni ve Yahudilere karşı yapılan baskı, asimilasyon ve katliamlardan bahsedildi. 1922 Büyük İzmir Yangını filmin ana konularından biriydi. M. Kemal’in emriyle İzmir’de büyük bir yangın çıkartılmış ve bu yangında binlerce Yunan, Rum, Ermeni ve Yahudi hayatını kaybetmişti. İzmir tam 5 gün boyunca yanarken yangını söndürmek adına hiç bir şey yapılmamıştı. İzmir’in büyük çoğunluğunu oluşturan Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler ya katliamda can verdiler ya da yıllardır yaşadıkları yurtlarını terk etmek zorunda kaldılar. İttihat-Terakkinin devamcısı Kemalist zihniyet onlara yaşam hakkı tanımadı ve Anadolu’nun türkleştirilmesi katliamcı politikalarla devam etti.
Filmde faşist Kemalist diktatörlük kısmen de olsa teşhir ediliyor.
Belgesel filmin sonunda izleyicilerden eleştiriler ve sorular alınıp cevaplandırıldıktan sonra etkinlik sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu