Güncel

İzmir’de binler Deniz Poyraz’ı sonsuzluğa uğurluyor

HDP İzmir İl Örgütü'ne yönelik faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz için binlerce kişi Kadifekale'de buluştu. Deniz'in tabutunu kadınlar taşıdı. Camide yapılan konuşmaların ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı'na doğru yola çıkıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik dün yaşanan faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ı uğurlamak için binlerce kişi Kadifekale’de buluştu.

Kadifekale Ballıkuyu’da toplanan binlerce kişi alkış, zılgıt, “Şehit namirin”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganlarıyla taziye evine yürüdü.

Yürüyüşün ardından araçla Kadifekale’ye getirilen Deniz Poyraz’ın tabutu sloganlarla kadınlar tarafından omuzlandı.

Kadifekale Camii’ndeki tören sırasında sivil polislerin çekim yapmasına kadınlar tepki gösterdi. Polisleri caminin içine almayan kadınlar, “Çıkın dışarı. Sizin gözünüzün önünde katledildi Deniz. Hakkınız yok burada olmaya. Çıkın dışarı” diyerek polise tepki gösterdi.

Kadınların sık sık “Şehit namirin” sloganlarını attığı uğurlama töreninde, zılgıtlar çekiliyor.

Deniz’in tabutunun üstüne mor bez örtülürken, anne Fehime Poyraz, tabutun başında şunları söyledi: “Ben sizin dayanışmanız sayesinde ayaktayım. Benim bir Deniz’im gitti ama bin Deniz’im var.”

Cenaze törenine, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDK Eşsözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDP merkez yöneticileri ve milletvekilleri, ESP, Partizan, YDG, YDK, Mücadele Birliği, Kaldıraç,  EMEP Genel Başkanı Ercüment Aydeniz, Sol Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başar, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, KESK Genel Başkanı Aysun Gezen, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP milletvekilleri, Gelecek Partisi, Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Daha sonra serbest kürsü kuruldu, siyasi parti temsilcileri taziye dileklerini iletti.

BULDAN: Kadınlar Denizin Bayrağının Taşıyıcısı Olacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptığı konuşmada, dayanışmanın, birlikte mücadele etmenin önemine değindi. Buldan, “Acımız büyük, genç bir arkadaşımızı birazdan sonsuzluğa uğurlayacağız. Deniz yoldaşımızın bize bıraktığı mirasın, Deniz yoldaşımızın devrettiği bayrağın taşıyıcısı olacağımıza kadınlar olarak bir kez daha söz veriyoruz. Onun bize bıraktığı mirası asla ve asla yerde bırakmayacağız. Bayrağı asla yere düşürmeyeceğiz” diye konuştu.

Dün İzmir İl örgütlerine yönelik katliam planını devreye sokanlar olduğunu kaydeden Buldan şunları söyledi:

“Bu katliam tek bir kişinin tek bir katilin organize ettiği bir katliam değildir. Arkasında güçler vardır. Bağlantıları vardır. Attığı twetlerden, resimlerden, gönderdiği mesajlardan bunu anlıyor ve biliyoruz. Ancak bugün bu katil bir bağlantısı olup olmadığında bakılmaksızın apar topar tutuklanmıştır. Tweet atan gençlerimizin, bir basın açıklamasına katılan vekillerin, siyasetçilerin gözaltına alındıktan sonra günlerce gözaltında kalıp kimlerle bağlantısı olduğu soruşturulurken bu katilin kimden emir aldığı, eline silahı kimin verdiği, emri kimden aldığı hiçbir şekilde soruşturulmadan tutuklanmaya sevk edilmiş ve tutuklanmıştır.”

Katliamın ardından yapılan provokasyon açıklamalarına tepki gösteren Buldan, “Kimse bu olayın bir provokasyon olduğunun masalını anlatmasın. Bu asla bir provokasyon değil, HDP’ye, Kürtlere yapılan bir katliamdır” dedi.

Erdoğan’ın “Bunlar daha iyi günleriniz” sözlerini hatırlatan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Erdoğan’ın sözlerinin ardından katliamın yaşandığına işaret etti.

“Halklarımızla Dimdik Ayaktayız”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, dün yaşanan katliamın göz göre göre geldiğini söyledi, “Karşımızda mafya, soygun, talan, kan düzeni var ve harcı da Kürt, demokrasi, özgürlük düşmanlığıdır. İktidar ve yandaşlarının yarattığı nefret düşmanlığı, bizleri, Kürt halkını, temsilcilerini, demokrasi güçlerini hedef gösteren güçler bu cinayetin temelini hazırlamıştır” diye konuştu.

Katliama ilişkin ‘münferit’, ‘meczup saldırı’ açıklamalarına tepki gösteren Sancar, “Kim diyorsa bu cinayetin sorumlusudur” dedi. Demokrasi güçlerini susturmak için önce Kürtlere, HDP’ye saldırıldığını belirten Sancar, “Siyasetle baş edemediler, mahkemelerde baş edemediler, şimdi eli kanlı çeteleri devreye soktular, yine baş edemeyecekler. Halklarımızla her yerde dimdik ayaktayız, mücadelemizi inançla, kararlılıkla sürdüreceğiz. Deniz Poyraz, bu mücadelenin en güzel sembollerindendi. Onun hasretini çektiği yeni yaşamı mutlaka getireceğiz. Sözümü annemizin, ‘Bir Deniz gitti binler geliyor’ sözüyle bitiriyorum. Hiçbir şekilde yılmayacağız” diye belirtti.

ÇİÇEK: Başımız sağolsun ama hep dik olsun

HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek de, tetiği çektirenlere karşı mücadeleyi büyütme yeni katliamları önleme çağrısı yaptı. Çiçek şunları söyledi: “Başımız sağolsun ama hep dik olsun, hep onurlu olalım, hep mücadele içinde kalalım. Çünkü bu kavga rant düzenini, hırsızlık düzenini, zulüm düzenini sürdürmek isteyenlerle, biz demokrasi ve özgürlük güçlerinin kavgasıdır. Tetiği çeken elbette suçludur, katildir. Ama tetiği çektiren sisteme karşı, bu bataklık düzenine karşı mücadelemizi toplumsal, örgütlü ve hep birlikte yürütemezsek daha nice Denizler, nice katliam tehditleri bizi beklemektedir. Denizler ilk değil. Sabahattin Ali, Deniz Poyraz’dır. Hrant Dink, Deniz Poyraz’dır. Berkin Elvan, Deniz Poyraz’dır. Tahir Elçi, Deniz Poyraz’dır. Ape Musa, Deniz Poyraz’dır.”

Kadifekale Camii’ndeki törenin ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı’na doğru yola çıkıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu