GüncelLGBTİ+

Kadıköy Aylak kafe önünde teşhir eylemi

Bugün (31 Mart) Kadın ve LGBTİ+ örgütleri, aktivistleri Kadıköy'de bulunan Aylak Kafe önünde bir araya gelerek, geçtiğimiz günlerde Trans kadınlara yönelik şiddeti teşhir ederek kafeyi boykot etmeye çağırdı.

Kadın ve LGBT+ Kadıköy’de Aylak Kafe önünde  yaşanan bir araya gelerek şiddeti teşhir ederek, kafenin boykot edilmesi çağrısı yaptı.

Yapılan açıklamayı Yağmur Yurtsever okudu. Yapılan açıklamada, “27 Mart tarihinde  önünde durduğumuz Aylak bar/pub da bir trans kadına fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanmıştır. Mekan işletmecisi YEKTA ATAÇ ve Aylak Barla ilişkili üç erkek mekan içerisinde saldırdıkları kadına sokak boyunca şiddet uygulamış, etrafta toplanan insanların müdahalesine kadar saldırılara devam etmişlerdir.
Uyguladıkları transfobik ve kadın düşmanı şiddeti aklamak için olay sonrasında sosyal medyada mağdur suçlayıcı ifadeleri ve iftiraları yaygınlaştırmışlardır. Birçok şovenist ve transfobik kişinin mağdura yönelttikleri lince destek olmuşlardır” şeklinde  yaşananları aktardı.

Yurtsever, mekanın, yapılan görüşmede asla özür dilemeyeceklerini, yaşanılan olayı basit bir tatsızlık olarak gördüklerini söylediğini dile getirerek,  “Ayrıca mağdurun içeride kimseye fiziksel temasta bulunduğunu görmediklerini kabul etmişlerdir.

Mekan içerisindeki kamera kayıtlarının talep edilmesi üzerine mekan sahibi kameraların olayın yaşandığı yeri görmediğini söylemiştir. Fakat olayın yaşandığı koridorda 2 adet çalışır durumda kamera mevcuttur. Bu görüntüleri saklamakla yetinmeyen işletme, sokaktaki diğer esnafın da kendi kamera görüntülerini yayınlamasını engellemektedir”  şeklinde açıklamasını sürdür.

“Aylak Kafeyi boykot ediyoruz”

Açıklamada son olarak, “Buradan bir kez daha sesleniyoruz, kamera görüntülerini yayınlayın. İstanbul Sözleşmesinin feshedildiği ve bütün ülkede transfobi, kadın düşmanlığı ve homofobinin yükselişe geçtiği bu günlerde yaşanan bu şiddet olayını kabul etmiyoruz. Transfobi ve kadın düşmanlığı karşıtı herkesi Aylak Bar boykot etmeye davet ediyoruz. 31 Mart trans görünürlük gününde buradayız, gitmiyoruz, direnişteyiz” şeklinde sözlerini sona erdi.

Kitle sık sık “Nefrete inat yaşasın hayat” sloganlarını haykırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu