Güncel

Kadıköy kaymakamı 7 gün eylem ve etkinlik yasağı getirdi

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri’nin, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma amacıyla bugün Kadıköy Rıhtım'da yapacağı açıklama Kadıköy Kaymakamlığı’nca yasaklandı. Diğer taraftan İstanbul Valiliği "yeni toplantı ve gösteri" yerleri açıkladı.

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan AKP’li kayyım Rektör Melih Bulu’ya karşı günlerdir eylemde olan üniversitesi öğrencileriyle dayanışma amacıyla Kadıköy Rıhtım’da yapacağı açıklama ilçe kaymamı tarafından yasaklandı. Saat 18:00’de yapılacak açıklamaya Kadıköy Kaymakamlığı’nca yasak getirildi.

Kadıköy Kaymakamlığı yaptığı açıklamada, “Bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya hesapları üzerinden; 02 Şubat 2021 Salı günü saat 18.00’da ve önümüzdeki günlerde Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağrıları yapıldığı anlaşılmıştır.

Bahse konu ilçemizde yapılmak istenilen toplanmaların, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden; Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan tüm kapalı ve açık alanlarda yedi gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü yasaklanmıştır” denildi.

Diğer taraftan, İstanbul Valiliği, kent genelinde “yeni” toplantı ve “gösteri” yerleri belirledi. Valilik, bu alanlar dışında toplantı ve yürüyüş yapılmasını yasakladı.

Valilik, toplantı ve gösteriler için işaret edilen ilçeler arasında yer alan Kadıköy’de, toplanma alanı olarak sadece Salı Pazarı alanını gösterirken yalnızca valiliğin izin vereceği pankart ve afişlerin asılabileceğinin de altını çizdi.

AKP’li Melih Bulu’nun üniversiteye kayyım rektör olarak atanması sonrası 1 aydır protestoların sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi’nin yer aldığı Beşiktaş ilçesi, toplantı ve yürüyüş alanları listesinde yer almadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu