GençlikGüncel

(Güncellendi) Kadıköy’de Boğaziçi Dayanışma eylemine polis saldırısında onlarca gözaltı

Kadıköy’de yapılmak istenen eyleme pandemi gerekçe göstererek, yasaklasa da “Bundan sonrası hepimizde” diyen öğrenciler bir araya geldi. Polis saldırısı sonucu onlarca öğrenci işkence ile gözaltına alındı.

“1 Nisan’da boykottayız! Özgürlüğümüzü, arkadaşlarımızı, kampüslerimizi almak için geliyoruz” diyen öğrenciler Kadıköy’de toplandı. İstanbul Üniversiteler Dayanışması, tutuklu ve ev hapsindeki arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle İstanbul Kadıköy’de yapmak istediği eyleme polis saldırdı. Biber gazı kullanan polis, çok sayıda kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

Dersleri boykot eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları çağrıda “Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, korku rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz demek için 1 Nisan’da Kadıköy’de; Anıl ve Şilan’ın özgürlüğü için 2 Nisan’da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz” dediler.

Eylem öncesi İskele Meydanı ve Kadıköy’ün ara sokakları polis tarafından ablukaya alındı. Rexx Sineması önünde bir araya gelen ve Rıhtım’a yürümek isteyen öğrenciler, “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganları ile yürümek istedi.  Ancak polisin biber gazı ve plastik mermi ile sert saldırısı yaşandı.

Çok sayıda öğrenci yerlerde sürüklenerek,  işkence ve ters kelepçe ile gözaltına alındı. Öğrencilerin gözaltı aracında da polis tarafından darp edildiği görüldü. Bu sırada bir  kişi “Bir kişiye on kişi saldırıyorsunuz, yazık günah!” diyerek polislere tepki gösterdi.

Bu arada görüntü almaya çalışan gazetecilerle polisler arasında  da tartışmalar yaşandı. Görüntü almak isteyen basın mensupları polis tarafından itilerek uzaklaştırılmaya çalışıldı.   Saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alınırken, ara sokaklarda direnişi sürüyor.

 

Saldırının ardından Eğitim-Sen’de toplanan üniversiteliler bugün yapacakları açıklamayı burada yaptı.

Şeyma Çopur’un okuduğu açıklamada “Üniversitelere yapılan saldırılar kayyum rektörlerin en somut icraatlarıdır. Bu saldırılar karşısında bizim cevabımız ise üniversite dayanışmalarını kurmak oldu. Bu dayanışmaları büyüterek kendi kaderimizi ellerimize alıyoruz. Öğrencileri de dayanışmalara katılmaya, direnişi büyütmeye çağırıyoruz. Bugün çözülmekte olan sistem iktidarını korumak için her türlü saldırıyı gerçekleştirmekten geri durmuyor. Üniversite kapısına vurulan kelepçe, polis ablukaları, LGBTİQ+’ların hedef gösterilmeleri iktidarın korkusunun bir sonucu olarak karşımıza saldırı furyası olarak çıkıyor” dedi.

Çapur, “Korkuyorlar çünkü meşru değiller. Korkuyorlar çünkü kabusların da geziyi görüyorlar.  Boğaziçi direnişine katıldığı için tutuklanan arkadaşımız Selo “Bundan sonrası sizde” demişti. “Bundan sonrası hepimizde” diyerek verdiğimiz mücadelenin sonucu olarak Boğaziçi direnişine katıldığı için tutuklu bulunan 9 arkadaşımızı aldık. Bütün arkadaşlarımızı almakta da kayyum rektörü üniversiteden göndermekte de kararlıyız” dedi.

“Gelin dayanışmaları güçlendirelim. Gelin üniversitelere vurulan kelepçeleri sökelim”

Şeyma Çapur, “İktidarın bu saldırılarına karşı direnişi örgütlemek ve bir adım daha atarak özgürlüğümüzü almak için “Bundan sonrası hepimizde” diyerek direnişi büyütmeli, üniversitelerde söz yetki karar hakkımızı almak için kurulan üniversite dayanışmalarını yükseltmeliyiz. Gelin özgür ve demokratik üniversite mücadelesini hep birlikte yükseltelim. Gelin dayanışmaları güçlendirelim. Gelin üniversitelere vurulan kelepçeleri sökelim” şeklide çağrı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu