GençlikGüncel

Kadıköy’deki Suruç anmasına polis saldırdı: çok sayıda kişiye gözaltı

Kadıköy’de düzenlenmek istenen Suruç anmasına polis biber gazı ile saldırarak aralarında Yeni Demokrat Gençlik okuru Taylan Öztaş'ın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

H. Merkezi: Urfa’nın Suruç ilçesinde Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürürken katledilen 33 kişi için Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Suruş Aileleri İnisiyatifi öncülüğünde İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde “Suruç için adalet herkes için adalet” şiarı ile anma yapılmak istendi.

Süreyya Operası önünden Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yapılmak istenen yürüyüşe “Suruç için adalet herkes için adalet” pankartı açıldı.

Yapılan görüşme sonucu yürüyüşe izin verilmedi. Duruma tepki gösteren gençler, “Daha dün OHAL kalktı dediler. OHAL’in kaldırılması Suruç’u anmanın yasaklanması demekmiş” diyerek, her koşulda arkadaşlarını anacaklarını söylediler. Kitle yürüyüşe geçtiği esnada polisin sert saldırısıyla karşılaştı. Polis gaz bombası, plastik mermi ve coplarla kitleye saldırdı. Bazı basın mensupları da polisin darbına maruz kaldı.

Gözaltına alınanlar arasında Yeni Demokrat Gençlik okuru Taylan Öztaş dahil olmak üzere gazeteci Zeynep Kuray’ın da olduğu öğrenilirken, kitle ara sokaklara dağıldı. Polis ara sokaklara dağılan kitleye de saldırarak 14 kişiyi gözaltına aldı. Polis bu sırada çekim yapan gazetecilere de gaz bombası ve coplarla saldırdı. Bölgede gerginlik devam ederken gözaltına alınanlara ters kelepçe takıldı.

Öte yandan başına gaz kapsülü değen soyadı öğrenilemeyen Ulaş isimli genç, kafa travması geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Saat 21.00’de Khalkedon Meydanına çağrı

Gençlik Örgütleri, polisin saldırısını ve gözaltına alınanların serbest bırakılması için saat 21.00’da Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması yapacağını duyurdu.

 

Kadıköy’de Suruç gözaltılar protesto edildi

Suruç Katliamı’nın yıldönümünde katliamda yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Süreyya Operası önünden Mehmet Ayvalıtaş parkına yürümek isteyenlere polisin müdahalesi sonucu 14 kişi gözaltına alındı. Gençlik örgütleri, arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto etmek için Kadıköy Khalkedon Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. Meydan polisler tarafından ablukaya alınırlen, açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş ve HDP’den Ankara Milletvekili adayı olan Veli Saçılık da katıldı. Eylemde sık sık, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Katilerden hesabı gençlik soracak” sloganları atıldı.

İlk olarak söz alan Suruç yaralısı Koray Türkmen, Suruç anmasına yapılan saldırının sadece Suruç’u anmak isteyen insanlara değil, Türkiye’de yüzde 50 olan demokrasi ve eşitlik isteyen yurttaşlara yapıldığını söyledi. Türkmen, “Bugünler de geçici, bugün bize saldıranlara ve saldırmak için bekleyenlere çağrımızdır sizler gidici bizler kalıcıyız.  Geleceği iyilik kuracaktır. Bugün bizi tüketmeyen şey irade gücümüz olacaktır” dedi.

“Suruç dönüm noktası oldu”

Gençlik örgütleri adına Öğrenci Kolektifleri üyesi Melda Karaoğlu yaptı. Karoğlu, Suruç’u “Tarihin en büyük gençlik katliamı” olarak tanımlayarak, şunları söyledi:

“Barbar IŞİD çetesinin yerle bir ettiği Kobane’yi ‘Beraber savunduk beraber inşa ediyoruz’ diyerek ülkenin çeşitli şehirlerinden yola çıkıp Suruç’ta buluşan gençler tarihin en büyük katliamına tanık oldu ve katledildi. AKP diktası canlı bomba listesinde adı bulunanları yakalamak yerine Suruç’a gidenlerin araçlarını defalarca dururup ararken bombacılar onlar için sadece bir avuç öfkeli genç olarak kalmıştır.

Suruç katliamı ülkede bir dönüm noktası olmuş, ülke adeta savaş konseptiyle yönetilmeye başlanmış, hemen hemen her ay bir şehir merkezinde bombalar patlamış ve yüzlerce insanımız katledilmiştir. Suruç Katliamının birinci yılında yaşanan darbe girişmi ve ardından ilan edilen OHAL süreciyle ülke KHK’larla yönetilmeye, muhalif her sesin kısılmaya çalışıldığı hiç bir katliamın cinayetin aydınlatılmadığı, demokratik bütün haklara saldırıların yaşandığı dönemlerden geçtik ama eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesinin peşini bırakmadık.”

“Onların hayallerini yerine getirmek boynumuzun borcu”

Acılarının ilk günkü gibi taze, öfkelerinin ise çok büyük olduğunu ifade eden Karaoğlu, “33 düş yolcusunun eşit ve özgür bir dünya kurma hayallerini yerine getirmek bugün hepimizin boynunun borcudur” dedi.

Açıklamanın ardından gençlik örgütleri gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için Kadıköy’de bulunan Rıhtım Karakolunun önüne geçti.

Heyet gözaltı sürecini takip ediyor

Rıhtım’da bulunan Karakol önünde toplanan gençlik örgütlerinin gergin bekleyişi polisin taciziyle sürdü. Gençlik örgütleri bir heyet oluşturarak, gözaltında bulunanların sürecinin takip etmek için karakol önünde bekleyişini sürdürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu