Güncel

Kadın katillerini aklayan yargı özsavunma yapan kadını tahliye etmiyor!

Kendisine cinsel saldırıda bulunan Suat Vural’ı öldüren Melek Hıldır yine tahliye edilmedi

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 22 Ekim 2019 tarihinde kendisine cinsel saldırıda bulunan eniştesi Suat Vural’ı öldürmekten hakkında dava açılan Melek Hıdır’ın dördüncü duruşması Alaşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Hıldır’ın “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan yargılandığı davanın duruşmasına taraf avukatları da katıldı.

Bir önceki duruşmada savcının “haksız tahrik” indirimi istediği Melek’in avukatlarından Gözde Kıvrak, yaptıkları savunmalarda indirim uygulamasının “adalet” anlamına gelemeyeceğini vurguladı. Hıldır’ın kendisini ve cinsel dokunulmazlığını korumak amacıyla harekete geçtiğini ifade eden Kıvrak, “Maruz kalınan sistematik şiddet ve cinsel saldırılardır. Melek’in yaşadığı çevrenin sosyolojik koşulları göz önünde bulundurulmalı. Yargı mercilerine başvurmasının fiilen imkansız olduğu, yapsa dahi devletin kadını korumaktan ziyade şiddet sarmalının içine daha fazla ittiği gerçekliği karşısındadır. Cinsel saldırılara engel olamayacağı ve kadınları hayatta tutan tek aracın bir gece yarısı kararnamesi ile ortadan kaldırılabildiği bir ülkede Melek’in bu savunmayı yapmak zorunda olduğu muhakkaktır” dedi.

‘Öldürme kastı bulunmamaktadır’

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, Hıldır’ın avukatlarının tahliye talebini reddetti.

Heyet, Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yazılan müzekkereye cevabın beklenmesine ve Hıldır’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 20 Nisan’a erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu