GüncelKadın

“Kadın mücadelesini yükselteceğiz, Leyla yoldaşa sözümüz olsun”

HDP-HDK Ankara kadın meclisleri, 22 Aralık'ta tutuklanan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven için basın açıklaması düzenledi.

22 Aralık günü tutuklanan Leyla Güven için Ankara HDP İl Binası’nda basın açıklaması düzenlendi. Yapılan açıklamaya HDP Kadın Meclisleri, HDK Kadın Meclisleri ve Yeni Demokrat Kadın (YDK) katıldı.

Açıklamada basın metnini HDP Ankara İl EşBaşkanı Pakize Sinemillioğlu okudu. Sinemillioğlu Güven’in tutuklanmasıyla Kürt halkına ve kadınlara gözdağı verilmek istendiğini kaydetti.

“Leyla Güven’in dediği gibi hiç bir yere gitmiyoruz”

“Leyla Güven, biz kadınların iradesidir. Hiçbir faşist iktidar, onu ve bizleri mücadelemizden alıkoyamamış, geri adım attıramamıştır” diyen Sinemillioğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

“AKP-MHP faşist iktidarının bu saldırıları da, Leyla Güven’in mücadelesine engel olamayacak. Kadına düşman, Kürde düşman, emekçiye düşman, doğaya düşman AKP-MHP erkek ittifakı son çırpınışlarının intikamını daha fazla baskı, daha fazla zulüm ederek alıyor. Onlara şunu hatırlatalım; bu ülkede ne iktidarlar gitti ama bizler kaldık. Leyla Güven’in dediği gibi hiç bir yere gitmiyoruz. Bu ülke bizim ve siyaset yapmaya devam edeceğiz ama içeride ama dışarıda. Hiçbir baskı, gözaltı politikası bizi mücadele etmekten alıkoyamayacaktır!”

“Yaşasın kadın dayanışması”

Sinemillioğlu, AKP-MHP iktidarının milliyetçi, militarist, cinsiyetçi politikalarla ülkeyi yönetmeye çalıştığını da vurgulayarak “Güçsüzleştikçe saldırganlaşan iktidar bir yandan muhaliflerin seslerini kısmak için rehin tutma politikalarına devam ederken diğer yandan cezaevlerini adeta toplama kampına çevirmektedir” dedi. Yaşanan tüm bu saldırılara karşın mücadeleden geri adım atmayacaklarını da ifade eden Sinemillioğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Buradan AKP-MHP ittifakına sesleniyoruz; düşman gördüğünüz kadınlar, Kürtler, emekçiler ve toplumun diğer ezilen kesimleri bu ülkeye demokrasi ve özgürlük getirecektir. Siz gideceksiniz, bizler kalacağız. Kürt ve kadın düşmanlığı politikalara karşı diz çökmüyor boyun eğmiyoruz! Yaşasın Kadın Dayanışması Jin, Jiyan, Azadî.”

“Leyla yoldaşa sözümüz olsun”

Açıklamada YDK adına yapılan konuşmada şunlar ifade edildi:

“İçerisinden geçtiğimiz süreç kadın mücadelesinin yükseldiği ve sokak sokak, meydan meydan büyüdüğü bir süreç, ayni zamanda da elbette erkek devlet ve ataerkil sistemin de kadın mücadelesini saldırılarını arttırdığı can bedeli mücadeleler ile kazanılmış haklarımıza saldırdığı bir süreç. Fakat nasıl Leyla Güven yılmadıysa ve mücadeleye her alanda devam ediyorsa bizler de yılmadan devam edeceğiz. Leyla yoldaşın da dediği gibi ‘Biz gitmiyoruz bu ülkede siyaset yapmaya devam edeceğiz, ama içeride ama dışarıda.’ Kadın mücadelesini yükselteceğiz. Leyla yoldaşa sözümüz olsun!”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu