Kadın

Kadınlar 6 Mart’ta Kadıköy’e çağrı yaptı

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla tüm kadınları 6 Mart saat 16.00'da Kadıköy, Beşiktaş İskelesi'nde Büyük Kadın Buluşması'na çağırdı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik eylemlerin tarihleri netleşiyor. İstanbul’da yapılacak 8 Mart eylemi için ise kadınlar bugün, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirerek, tüm kadınları 6 Mart’ta Kadıköy’e çağırdı.

Yapılan açıklamaya aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın (YDK) da bulunduğu kadın örgütlerinden temsilciler katıldı.

Platform adına açıklamayı Nupelda Çelik okudu. Çelik, saray rejiminin, sömürünün ve erkek şiddetinin karşısında, kadınların hayatlarını ve haklarını savunmaktan vazgeçmediklerini ifade etti. Ekonomik ve siyasal krizin faturasının kadınlara kesilmesini ve salgının kadınları evlere kapatmasını kabul etmediklerini söyleyen Çelik, “Bu direncimizi ve ısrarımızı yanımıza alarak, eşit ve özgür bir yaşam için sizleri 6 Mart’ta Kadıköy’de bir araya gelmeye, ‘Büyük Kadın Buluşmamıza’ çağırıyoruz” dedi.

Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınların  isyanının pandemiye rağmen ve pandemiyle birlikte devam ettiğini ifade eden Çelik, “Tüm dünyadan kız kardeşlerimizin mücadelesine sahip çıkarak özgürlük talebimizi yükseltelim. Bugün Boğaziçi’nde ‘atanmış değil seçilmiş’ diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlar olarak, yıllardır yerel yönetimlerde kadın derneklerini kapatarak icraatlarının açılışını yapan kayyımlara karşı kentlerimizi savunan kadınlar olarak özgürlüğümüz için 6 Mart’ta bir kere daha bir araya geliyoruz. Çünkü yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi kendimiz yönetmek istiyoruz” dedi.

“Dünyayı yerinden oynatacağız, özgürlüğümüzü kazanacağız”

Çelik, “Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizi kadınların üstüne yıkmaya çalışanları; esnek çalışmayı, evden çalışmayı, güvencesizliği biz kadınlara lütuf gibi sunanları unutmadık” diyerek kadınların dayatmaları kabul etmediğini söyledi.

Yıllardır 8 Mart’larda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduracaklarını ifade eden Çelik, “Bu sene de hayatlarımızı kuşatan patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, sömürüye ve faşizme karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü ve hayatlarımızı savunmak için Kadıköy’de buluşuyoruz. İstanbul’un dört bir yanından kadınlar 6 Mart saat 16.00’da Kadıköy, Beşiktaş İskelesi’nde Büyük Kadın Buluşması’nda olacağız. Dünyayı yerinden oynatacağız. Özgürlüğümüzü kazanacağız” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu