GüncelKadın

Kadınlar Beşiktaş’tan “Kadınların iradesi teslim alınamaz”

TJA, HDK Kadın Meclisi ve HDP Kadın Meclisi tarafından yapılan çağrı ile kadınlar Beşiktaş İskelesi'nde Leyla Güven'in vekilliğinin düşürülmesini protesto etti.

Beşiktaş İskelesi’nde TJA, HDK Kadın Meclisi ve HDP Kadın Meclisi çağrısı ile bir araya gelen içlerinde YDK, SKM, Kadınların Kurtuluşu ve feministlerin de olduğu kadınlar Leyla Güven’in vekilliğinin düşürülmesini protesto etti.
Eylemde ilk olarak HDK Genel Sözcüsü İdil Uğurlu bir konuşma yaptı.
Ardından kadın kurumları kısa konuşmalar yaparak, kadın iradesinin gasp edilmesine karşı bir arada mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.
Ardından basın açıklaması Arzu Fırat tarafından okundu. Arzu Fırat ilk olarak AKP-MHP iktidar bloku tarafından Leyla Güven’in milletvekililiğinin düşürülmesini ve bu irade gasbını kabul  etmediklerini dile getirerek başladı konuşmasına.
Fırat, “AKP-MHP’nin  yaratmış olduğu ekonomik, toplumsal ve siyasi kriz her geçen gün derinleşmektedir. Sorunlara çözüm aramaktansa muhalif güçleri gözaltı, tutuklama ve tehditle parçalamaya çalışarak,  çözümsüzlüğü derinleştiriyor. Bu kadın iradesinin ve kazanımlarının gasbıdır”  şeklinde açıklamasına devam etti.
Arzu Fırat mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayarak, “AKP-MHP başta kadınlar ve Kürt halkının iradesine saldırmıştır. Bir yandan kadın katillerini serbest bırakırken, diğer taraftan kadınların iradesine saldırmıştır. Kadınlar kazanımlarına ve iradesine karşı yapılan bu saldırılara asla  boyun eğmeyeceklerdir.” dedi.
Fırat Leyla Güven’e yapılan bu saldırı ile ne kadının iradesine ne  de gücünü teslim alınamayacağını dile getirerek sözlerini tamamladı.
Eylem “Darbeci AKP, işbirlikçi MHP”, “Biji Berxwedana jiyane”, “kadınların iradesi teslim alınamaz” sloganalrı ile sona erdi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu