Güncel

(Foto Galeri) Kadıköy Soma için barikat başındaydı

İstanbul: Dün akşam (15 Mayıs) saat 20.00 surlarında Kadıköy halkı, Soma’da katledilen yüzlerce işçinin hesabını sormak için Boğa’da toplanarak Kadıköy Meydanına yürüdü.  Kitlenin yürüyüşüne  polis arkadan saldırdı.

Dün akşam saatlerinde Boğadan başlayan yürüyüşte, “Soma’nın ateşi AKP’yi yakacak, Diren Kadıköy” imzalı pankartı açan kitle Mehmet Ayvalıtaş parkına yürüdü. Yürüyüş sırasında “Soma’nın ateşi katilleri yakacak” , “Soma’nın hesabı sorulacak” , “Hükümet istifa” , “ Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. HDP, Öğrenci Kolektifleri, Kaldıraç, EHP gibi kitle örgütleri Mehmet Ayvalıtaş Parkından geçerek Yoğurtçu Parkına geldi ve burada anma gerçekleştirdi.

Boğa’da kalanlara polis saldırısı olduğunu duyan kitle destek için Boğa’ya geçti. Polisin saldırısına karşılık kitlede taşlarla, sapanlarla, Molotof kokteylleri ile ve havai fişeklerle karşılık verdi. Bahariye Caddesi’nde başlayan çatışma kısa sürede birçok ara sokağa dağıldı. Polisin attığı biber gazından birçok insan fenalaşarak dükkânlara ve evlere sığınırken atılan biber gazı kapsülünden yaralananlar oldu. Ara sokaklara da ve caddelerde, “TOMA’nın suyu Soma’yı söndüremeyecek” , “Kader değil katliam” , “ İş kazası değil Katliam” yazılamaları dikkat çekiyordu.

 

“Yüz karası değil kömür karası”

Kadıköy Boğa’dan başlayan yürüyüşte işçilerin, kadınların, gençlerin, Soma’nın hesabını soran öfke seli vardı. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Kadıköy halkı da öfkesini barikat başlarında ve sokak aralarında, toprak altında kalan, sayılarının dahi netleşemediği, iş kazası adı altında katledilen yüzlerce işçinin hesabını sormak ve tepkisini göstermek için biraradaydılar.

Sokaklara inemeyenler yine pencerelerden elindeki tencere ve tavası ile yürüyüşe destek verdi. Madencilerin göçük altında kalmasının, yangın ve patlamalarda hayatını kaybetmesinin madenciliğin “doğa”sında olduğunu söyleyen TC devletinin dönem sözcülüğünü ve patronların korumalığını yapan iktidarın, kendisinden Soma’da hesap soranları tartaklaması da aymazlığının ve yapacak artık hiç bir şeyinin kalmadığının göstergesi oldu.

[widgetkit id=671]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu