Emek

Kadıköy’de 1 Mayıs şehitleri anıldı

H.Merkezi: DİSK, KESK, TMMOB, TTB 1 Mayıs 1996 yılında Kadıköy’depolis tarafından vurularak katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i vuruldukları yerde andı.

Anma saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından ise DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında 1 Mayısın tarihine değinene Çerkezoğlu “1996 yılında 1 Mayıs mitinginde polisin açtığı ateş sonucu 3 arkadaşımızı yitirdik” diyerek Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i saygıyla andığını ifade etti.

Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs’la özdeş olduğunu belirten Çerkezoğlu; Taksim Meydanı’nın politik bakımdan da simge bir yer olduğunu ve bu yerin hukuk dışı bir şekilde  yasaklanamayacağını ifade etti.

1 Mayı’a Taksim’de katılmayan konfederasyonları eleştiren Çerkezoğlu konuşmasında “AKP hükümeti Türkiye’yi kutuplaştırıyor, kamplaştırıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Konfederasyonlara sesleniyoruz. Türkiye’yi karanlığa götüren politikalara alet olmayın” ifadelerine yer verdi.

Anma, Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’in vuruldukları yere karanfiller bırakılmasının ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu