Güncel

Kadıköy’de BDP’ye yönelik saldırılar kınandı

Kartal: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadıköy Gençlik Meclisi, Gazi Osman Paşa’da “Öcalan’a Özgürlük” kampanyası standına yönelik saldırıyı protesto etmek için Kadıköy Boğa Meydanı’nda Rıhtım’a yürüdü.

Akşam saatlerinde gerçekleşen yürüyüşte kitle sık sık “Katillerden hesabı halklar soracak”, “Kürdistan’a statü, Öcalan’a Özgürlük”, “Bijî serok Apo” vb sloganlar attılar.

“Vurulan her darbenin hesabını soracağız”

Rıhtım Meydanı’nda kitle adına basın metnini HDK Kadıköy Gençlik Meclisi adına Ahmet Ayva okudu. Ayva basın metninde, saldırıyı, yıllardır süren faşist saldırıların bir devamı olarak niteleyerek faillerini Dersim’den, Roboski’den, reyhanlı ve Gezi’den tanıdıklarını belirtti.

Başbakan’ın “B ve C planlarımız var” açıklamasını hatırlatan Ayva, “Kürt halkının da mücadele ruhuyla büyümüş kadın ve gençleri var. Bu süreç bozulursa zarar görecek olan yıllardır asimilasyon ve inkara karşı özgürlük mücadelesi veren Kürt halkı değil, sözünden dönen AKP hükümeti olacaktır” dedi.

Bizler ne dünü unuttuk, ne bugünü unutacağız ve halkların eşitliği-özgürlüğü için verilen mücadeleye vurulan her darbenin hesabını soracağız” diyen Ayva’nın ardından ise sözü BDP İstanbul İl Yürütmesi’nden Cengiz Topbaş aldı.

Topbaş konuşmasında, AKP’nin süreci uzattığını belirterek “B ve C planı var diyorsun. Senin Z planın olsa ne olur. Masaya geleceksin ve Sayın Öcalan ile birlikte barışı tesis edeceksin. Buna mecbursun” derken, daha sonra konuşma yapan BDP PM üyesi Aysel Kolçak ise, AKP’nin oyalama siyasetinin sürdüğünü ve suni gündemlerle yaşadığı krizi gizlemek istediğini belirterek “Bu faşist saldırılar bizleri devrim mücadelemizden asla alıkoymayacak” dedi.

boğa hdk yürüyüş 1

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu