Güncel

Kadıköy’de hendek protestosu gerçekleştirildi

İstanbul: Bugün (7 Mayıs) Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi(DEMYÖM) tarafından KDP’nin Rojava sınırına kazdığı hendekler protesto edildi.

Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen DEMYÖM üyeleri burada basın açıklaması gerçekleştirdiler. İlk olarak Kürtçe ardından Türkçe yapılan açıklamada yüzyıl önce emperyalist güçler tarafından Kürdistan ve halklarını bölmek için çizdiği sınırların ardından şimdi de hendekler kazılarak yapılmaya çalışıldığı belirtilirken “Bizler biliyoruz ki bu hendekler AKP ve KDP’nin belirttiği gibi insanlık düşmanı çetelerin geçişini engellemek için değil, Rojava Halk Devrimini boğmak ve halkı yalnızlaştırmak için kurgulanan kampanyanın ürünüdür” dendi.

Basın açıklaması “Bizler Demokrat Yurtsever öğrenciler olarak bu politikaları kabul etmeyeceğimizi, Önderlik özgürleşene, Kürdistan statü kazanana  kadar mücadelemizi yükselterek devam ettireceğimizi belirtiyoruz” şeklinde sona erdi.

Ardından Bahariye Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştiren DEMYÖM üyeleri sık sık “Kadıköy isyandır, Rojava’ya selamdır”, “Rojava’da düşene, dövüşene bin selam”, “Rojava devrimi, kadın devrimidir” sloganları attılar.

Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na varıldığında ise Gezi İsyanı’nda katledilen Mehmet Ayvalıtaş ve annesi Fadime Ayvalıtaş için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Buradan tekrar yürüyüşe geçen kitle yürüyüşünü tekrar Altıyol’a vararak sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu