Güncel

Kadın tutsaklar serbest bırakılsın

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu 103. F oturmasını “Kadın tutsakları serbest bırakın” şiarı ile Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi.

Komisyon üyeleri 103. F oturumunda kadın tutsaklar için bir araya geldi. Hapishanede bulunan kadın tutsakların sağlık durumları ile ilgili bir açıklama yapıldı. Eylemde  “Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın” ve “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” , “Kadın tutsaklar serbest bırakılsın”, “İnsan haklarıyla insandır” sloganları atıldı.

Komisyon adına bu haftaki basın açıklamasını Hatice Onaran okudu. Onaran yaptığı açıklamada Karataş Kapalı Kadın Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Sultan Özer’in sağlık durumuna dikkat çekti.

Onaran, Özerin durumunu şu şekilde aktardı. Adana’nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Dağlıoğlu Mahallesi’nde 2008 yılı Mart ayında gözaltına alınıp tutuklanan Sultan Özer 59 yaşında. 3 yılını hapiste geçirdikten sonra 2012 yazında 3. Yargı paketiyle tahliye edildi,. Ancak hakkında yeniden tutuklama kararı verildi. Kalp yetmezliği olan Sultan Özer hapishanedew3 kez kalp krizi geçirdi, bay-pas ameliyatı oldu. Ağır diyabet, tansiyon astım hastalığı ile akciğerinde yüksek derecede enfeksiyon bulunan Özer’in ha7yati tehlikesi bulunmaktadır. Özer’in eşi Fevzi Özer’de aynı suçlama ile Adana Kürkçüler F tipi Kapalı hapishanesinde bulunurken, Özer’in oğlu Rıdvan Özer ede 40 yıl ağır hapis cezası verildi.

Onaran açıklamayı şu sözlerle sonlandırdı. Bizler, toplumun vicdanı olduğumuzu düşünerek bundan böyle de hapishanelerde yaşananların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ta ki bu ihlaller son buluncaya, insanca yaşam ve tedavi koşulları sağlanıncaya kadar.
Açıklamanın ardından Komisyon üyeleri ve TUAD tarafından kadın tutsaklara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması için kart gönderdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu