Kadın

Kadınlar şiddeti teşhir etti

H. Merkezi: SYKP Genel Kadın Meclisi yaptığı açıklama ile kadın arkadaşlarına yönelik daha önce içinde yer aldığı bulunduğu İzmir Devrimci Hareket Dergisi ve Mine Bademci Kültür Merkezi’de Ulaş Tatlıdil adlı kişinin şiddetine uğradığını açıkladı. 

SYKP Kadın Meclisi, İzmir Devrimci Hareket Dergisi okuru Ulaş Tatlıdil tarafından aynı çevreden bir kadına sürekli ve sistematik bir şekilde şiddet uyguladığını açıkladı.

SYKP Kadın Meclisi, yaptığı yazılı açıklama ile “2012 yılında örgütlü bulunduğu İzmir Devrimci Hareket Dergisi ve Mine Bademci Kültür Merkezi çevresinden kadın arkadaşımız yine aynı çevre ile örgütlü olan Ulaş Tatlıdil tarafından sürekli ve sistemli bir şekilde fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğünü beyan etmiştir. Yaşanan şiddet boğaz sıkmak, tokat ve tekme atmak da dahil olmak üzere ve kimi zaman başkaca örgütlü insanların da olduğu farklı zamanlarda gerçekleşmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında, kadına uygulanan şiddetin fiziksel içeriğinin yanı sıra cinsiyetçi küfürlerle de kadın arkadaşlarının fikirleri, mücadele içindeki emeği ve varlığı sistematik bir şekilde yok sayıldığını, aşağılandığı dile getirdi.

Açıklamada, yaşanan şiddetin defalarca farklı kişilere bildirildiği ancak durumun normal karşılanarak kadının daha fazla mağdur edildiği dile getirildi.

Açıklamada, “Kadın arkadaşımıza uygulanan fiziksel şiddet ve sözlü taciz kapatılmış, şiddetin öznesi Ulaş Tatlıdil yapı içerisinde daha fazla sorumluluk verilerek ödüllendirilmiştir. Bu tutum karşısında arkadaşımız örgütlü ilişkisini bitirmiştir. Gezi sürecinde Ulaş Tatlıdil’in arkadaşımızı devrimci olmayan tutum ve davranışlarından dolayı tasfiye ettiklerine dair beyanı üzerine arkadaşımız Devrimci Hareket’le bu iftiranın geri alınması konusunda görüşmüş, ancak örgüt içi demokrasi gereği herhangi bir açıklama yapmak zorunda olmadıkları şeklinde bir beyanda bulunmuşlardır. Ulaş Tatlıdil’in şu an aynı örgütsel yapı içerisinde yer aldığımız kadın arkadaşımıza uyguladığı şiddeti teşhir ediyor; tüm feminist, devrimci, yurtsever kurumların bu konuda tavır almalarını ve dayanışma içinde olmalarını bekliyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu