Kadın

Kadınlar Tuncel İçin Eylemdeydi!

İstanbul: HDK İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’le verilen hapis cezası İstanbul’da protesto edildi. Sabahat Tuncel İçin Kadın Dayanışması tarafından Mis Sokak’daki HDK İstanbul İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamayı İstiklal Caddesi’nden geçen çok sayıda kişi de alkışlarla izledi.

Kadınların renkli dövizlerle katıldığı oturma eyleminde Sebahat Tuncel’in kadınların oyları ile seçilen bir milletvekili olduğu ve saldırının tüm kadınlara yönelik olarak kabul edildiği vurgulanırken “Sebahat’i Değil Hırsızları Yargıla”, “Sebahat Tuncel Yalnız Değildir”, “Devlet Elini Sebahat’ten çek”, “Bijî Tekoşîne jînan” sloganları atıldı.

Kürtçe ve Türkçe olarak okunan metinde kadınlar “Sabahat Tuncel kadın mücadelesindeki yol arkadaşımız, meclisteki sesimizdir” diyerek kararı tanımadıklarını ilan ettiler.

Türkçe açıklamayı okuyan Selime Büyükgöze; kararın hukuksuz şekilde alındığını belirterek AKP’nin açıktan yargıya müdahale ettiği şu günlerde kendilerini şaşırtmadığını ifade etti.

Sebahat Tuncel’in hep kadın mücadelesinde omuz omuza, yan yana durduğunu belirten BüyükGöze “Hukuk, adalet, demokrasi, hak ve özgürlükler bu gün Türkiye’de iktidarların siyasetlerine bağımlı hale gelmiş yargı sisteminin üzerinde hâkimiyet kuramayacağı kadar değerlidir. Devletin hukuku siyasi tehdit haline getirerek; demokratik haklarımıza, oyumuza, irademize, temsiliyetimize müdehale etmesine izin vermiyoruz. Sebahat Tuncel Kadın Mücadelsinde yol arkadaşımız, meclisteki sesimizdir” dediği açıklama alkış ve zılgıtlarla bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu