GüncelManşet

Kalekol İnşaatı Durana Kadar Mücadelye Devam !

AMED: Amed’in Lice ilçesinde yeni yapılmaya başlayan kalekolları Abalı Karakolu yakınlarında yaklaşık 5 gündür çadır açarak protesto eden kitleye jandarma saldırdı. Saldırının duymasında sonra desteğe Lice halkı desteğe giderken, YDG-H Amed-Bingöl yolunu kapatarak 2 uzman çavuşu alıkoydu.

Bu sabah saatlerinde açılan karayolu, öğlen saatlerinde askerlerin çadırların bulunduğu bölgeye gaz bombası atması sonucu yeniden trafiğe kapatıldı. Saldırıya karşılık veren gençlerin attığı ses bombası sonucu 9 asker yaralanırken , ilçede gerginliğin sürdüğü öğrenildi. Alıkonulduktan sonra yapılan açıklamada Kalekol yapımının inşaatı durdurulana uzman çavuşların serbest bırakılmayacağı vurgulandı.

Halka yönelik yapılan saldırılardan sonra Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Lice’ye ziyarete gitti. Halkın kalekol yapımını önlemeye yönelik olarak yaptığı protesto nedeniyle Amed-Bingöl karayolunun kapalı olduğu hatırlatıldı, yaşanan bu olayların halkın taleplerini dikkate alan bir yöntemle çözülmesi amacıyla Ankara’da BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan’ın İçişleri Bakanlığı ile görüşmeler yaptığı bilgisi de paylaşılan açıklamada “Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları olarak bizler de Ankara’daki görüşmeler paralelinde Diyarbakır Valiliği ile bir görüşme gerçekleştirdik”dedi

Daha sonra Eşbaşkanlar halkın taleplerini dinledi. Halk, Eşbaşkanlarına yeni kalekolların inşaatlarının devam ettiği müddetçe eylemlerine son vermeyeceklerini vurguladı.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu