Dünya

Kamerun’da okul baskınında en az 79 çocuk kaçırıldı

Kamerun’da bir okula düzenlenen baskında yaşları 11 ila 17 arasında değişen en az 79 öğrenci ve üç okul personeli kaçırıldı.

H.Merkezi: Afrika ülkesi Kamerun’un kuzeybatı bölgesinin başkenti Bamenda kentinde, Pazar gecesi bir okula baskın düzenlendi.

Baskının ardından en az 79 öğrenci ve üç okul personelinin kaçırıldığı belirtildi. Kaçırılan çocukların yaşları 11 ila 17 arasında değişiyor.

Kendilerine “Amba oğlanları” ismini veren bir grubun sosyal medyadan paylaştığı bir videoda kaçırılan çocuklar yer alırken, çoğu erkek olan bazı öğrenciler kameraya karşı kendi ve ebeveynlerinin isimlerini söylerken görüntüleniyor.

Ülkede ağırlıklı olarak İngilizce konuşulan Kuzeybatı ve Güneybatı bölgelerine verdikleri Ambazonia ismine atıfla konuşan silahlı kişiler söz konusu videoda çocukların “mücadele sona erdiğinde” serbest bırakılacaklarını belirtiyor.

Videonun gerçek olup olmadığı henüz doğrulanamazken, kimi aileler sosyal medyadan çocuklarını tanıdıklarını belirtti.

Okulun kapatılması isteniyor

DW Türkçe’nin haberine göre, ülkedeki Presbiteryen Kilisesi’nin Baş Rahibi Samuel Fonki Forba, çocukları kaçıran grubun herhangi bir fidye talebinde bulunmadığını, sadece okulun kapatılmasını istediklerini belirtti.

Forba, “Çocukları kaçıranlar öğrencilerin ve okul müdürünün serbest bırakılması için okulun kapatılmasını talep ederek, başka çareleri bulunmadığından okulu kapatacaklarını söyledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu