Güncel

Kanserle 7 yıldır mücadele eden tutsak tahliye edilmiyor

Kanserle 7 yıldır mücadele eden 60 yaşındaki hasta tutsak Adnan Yalçın, 26 yıllık tutukluluğa rağmen tahliye edilmiyor.

MA’dan Cengiz Özbasar ve Mehmet Erol‘un haberine göre 26 yıldır tutsak olan ve son 7 yıldır da kolon kanseri ile mücadele eden Adnan Yalçın doktor beyanına rağmen tahliyesi engelleniyor.

Cezaevlerindeki kötü koşullar nedeniyle hasta tutukluların sayısı her geçen gün artıyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, cezaevlerinde bin 500’ün üstünde hasta tutuklu bulunuyor. Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen yüzlerce hasta tutuklu, yaşamlarını tek başına sürdüremez hale geldi.

Hasta tutuklulardan biri de cezaevinde kolon kanseri teşhisi konulan ve birçok hastalığı bulunan 60 yaşındaki Adnan Yalçın, 26 yıldır cezaevinde bulunuyor. Şuan Antep H Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yalçın, bugüne kadar sırasıyla Adana Kürkçüler, Konya, Maraş, Bingöl, Antep L Tipi, Diyarbakır D Tipi cezaevinde kaldı.

“Doktor beyanına rağmen”

Tutuklu Yalçın’ın kardeşi Fuat Yalçın, ağabeyinin uzun süren tutukluluk nedeniyle kolon kanserinin yanı sıra birçok hastalığa yakalandığını söyledi. Ağabeyine kanser teşhisinin konulmasının ardından 2015 yılında ameliyat geçirdiğini belirten Yalçın, “Doktor, ağabeyimin bu şekilde cezaevinde kalamayacağını ifade etti ancak ağabeyim halen cezaevinde tutuluyor” dedi.

Duyarlılık çağrısı

En son 20 gün önce ağabeyiyle cezaevinde kapalı görüş gerçekleştirdiğini söyleyen Yalçın, “Ağabeyimin hastalığı son aşamaya gelmiş denilebilir, durumu gerçekten kötü. Çünkü iyi bir tedavi yapılmıyor. Cezaevinde gerekli olan ilaçlara istediğiniz zaman erişemiyorsunuz” diye konuştu.

Tek taleplerinin hasta tutukluların tahliye edilerek tedavi edilmesi olduğunu dile getiren Yalçın, “Devletin buna karşı duyarlı olmalı ve bütün ağır hasta tutukluları serbest bırakmalı” çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu