GüncelManşet

Karakol oldu Kalekol; Devletse hep kaldı faşist!

H.Merkezi: AKP’nin “çözüm süreci” aldatmacasıyla kendi “kalesini” daha da güçlendirmek için Türkiye Kürdistan’ınında giderek hızlandırdığı kalekol yapımları Kürt halkının direniş kalelerinin hedefi haline geldi. Yeni inşaatların tamamlanmasıyla beraber toplamda bin 600’e ulaşacak olan kalekollar, karakollardan devşirerek, Dersim’de üniversitenin su deposunu bile kalekola dönüştürebilecek hızda devam ediyor.

Her yer Lice, her yer direniş

28 Haziran 2013’te Lice’ye bağlı Kayacık(Hêzan) köyünde kalekol yapımını protesto eden halka ateş açan asker, 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ı katletti. Kürt anaları kalekol inşaatlarının temelleri atılırken temelin her bir taşını sökerek yine mücadelenin en ön saflarında yer almışlardır. Yıllardır kalekollara karşı yapılan eylemlerde devletin her kurşunu Kürt halkını yaralamış, ancak yine de devlet direnişi durduramamıştır. Devlet, “Kalekolları barış için yapıyoruz” diyen devletlülerin palavralarına halkı hiç mi hiç inandıramamışlardır. Kürt halkı, karakoldan atılan havan mermisiyle küçücük bedeni paramparça olan Ceylan Önkol’u unutmayarak her bir kalekolun bir katliamın habercisi olduğu bilmekte ve barışı sağlamak için savaşmaktan geri durmamıştır. Direnişin en güzel örneğini bugün Kürt halkı Lice’de yollara hendek kazıp devletin saldırılarına barikat olmuştur. Haftalardır Karakol-kalekol yapımına karşı önce çadır kurarak başlatılan direniş, Amed-Bingöl karayolunu trafiğe kapatarak sürmüştür. Faşist TC devleti ise çeşitli illerden getirdiği özel harekâtçıları direnişçilerin üzerine salarak, çok sert bir şekilde saldırmıştır. Direnişçiler ise taşlarla, molotoflarla ve havai fişeklerle karşılık vermiştir.

Devlet “bütünlük” için halkı “top”luyor

Devlet topu tüfeğiyle gazı copu kalekolu, karakolu ile halka saldırırken halk gösterdiği büyük direnişle devletin saldırılarına bedenleri ile barikat kuruyor. “Birlik, bütünlük” için küçücük bedenleri parça parça ayıran devlet, yüzlerce kalekol inşaatıyla, yeni kalekol ihaleleriyle topyekün bir saldırıya hazırlanıyor. “Çözüm süreci”nin arkasına sığınarak kendine kalekollarla yeni sığınaklar yaratan devlet, Kürt halkının direniş ruhunu bu şekilde diri tuttuğunu da unutuyor. Lice, on yıllardan beri baş eğmeyen direnişçi kimliğini kalekollara karşı devam ettirmektedir. Nasıl ki Gezi isyanında yaşam alanlarını savunan halk alanlara çıkıp tepkisini gösterdiyse, özelde Lice halkı olmak üzere Kürdistan’ın birçok yerinde Kürt halkı da dağlarına kalekol istememekte, yaşam alanlarını ve yaşamlarını savunmaktadır. Unutmayalım ki, kalekollara karşı atılan her taş, Gezi şehitlerinden Medeni için atılmakta, ekmek almaya giderken kafasından vurulan Berkin için, hayvan otlatmaya giderken bedeni paramparça olan Ceylan için atılmaktadır. Herkesin eline bir taş alma, elindeki taşı atma vakti gelmiştir, geçiyordur bile.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu