Emek

Kartal Koşu Yolu Hastanesinde direniş!

Kartal: Kartal Koşu Yolu Yüksek İhtisas ve Eğitim Hastanesi’nde 1 Ekim  günü iş başı yapmak için işe giden Ziya İnce Dere, sevk nedeniyle iş başı yapamayacağı öğrendiğin de direnişe geçti.

Devrimci Sağlık İş Sendikası’nın Anadolu yakası temsilcisi olan Ziya İnce Dere aynı zamanda sendikanın hastane temsilcisi.

Sendika temsilcisi olması ve bu alanda ki çalışmaları nedeniyle dikkat çeken İnce Dere, hastane başhekimliği tarafından Bayrampaşa’ya sevk edilmiştir. “hastane başhekimliği ve bağlı oldukları taşeron firmanın, hastanedeki sendikal örgütlenmeyi engellemek amacında olduğunu ve kendisinin bu nedenle sevk edildiğini” söyleyen Dere, sevk haberiyle beraber, başhekimlik önünde sendika gömleğini giyip direnişe başladı.

Kesinlikle sevk kararına uymayacağını ve sonuna kadar direneceğini” dile getiren Ziya İnce Dere’nin, Pazartesi başlayan direnişi, Salı günü tüm çalışanların katılımıyla bir günlük iş bırakma eylemine dönüştü.

Bunun üzerine panikleyen taşeron firma direnişe geçen işçileri görüşmeye çağırıp ikna etmeye çalıştı ancak bu işe yaramadı ve direniş devam etti.

Direnişteki işçiler, hastaneye gelen hasta yakınlarına sorunlarını anlatıp direnişlerine destek istedi. Salı günü bir günlük iş bırakma eyleminden sonra direnişin üçüncü gününde, işçiler taşeron firma tarafından tehdit edilmeye başlandı. “Direnişe katılan işçilere 350 TL. para cezası verileceği” şeklindeki yalanlara inanmayan işçiler, “direnişteki kararlılığın devem edeceğini” ifade etti.

Ziya İnce Dere, önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren, eylemini bir basın açıklamasıyla çadır kurarak sürdürecek. Ziya İnce Dere’nin gazetemize son sözü şöyle olmuştur: “Direnenler her zaman kazanmıştır ve ben de bu direnişimde çalışanların ve destek veren dostların yardımı ile kazanacağım. İşçi sınıfının bir neferi olarak, işçi sınıfının temsilcisiyim. Bu gün için korku imparatorluğunu yaratanlar, yarın yarattıkları o korku denizinde kendileri boğulacaktır.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu