Güncel

Kartal maden işçileri için ayağa kalktı!

Bugün, Manisa’nın Soma ilçesinde hayatını kaybeden işçiler için Kartal halkı Belediye’nin önünden başlayarak Kartal Meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

“Soma için hayatı durdur”

Devlet halkın bütün itirazlarına rağmen yıllardır özelleştirmeyi ve taşeron çalıştırma sistemini kaldırmayarak yüzlerce maden işçisini daha katletmiştir. Devlet destekli işçi kanıyla beslenen Soma Holding, sadece işçi katili değil Kartal’da da devasa AVM’LERİ ve çeşitli inşaat projeleri ile kentsel talanında bir parçasıdır. Yüzlerce işçinin hem katili olup hem de çıkıp “terbiyesizce ve lakayt” bir şekilde “bu tür iş kazaları hep olur” diyerek ortada dolaşıyorlar birde.

Bugün, saat 15.15’ de Belediyenin önünde toplanan Kartal halkı, “iş kazası değil iş cinayetidir Soma işçisi yalnız değildir” yazılamalı pankart açılan yürüyüşte, PARTİZAN, DİSK Genel-İş, Devrimci Demokrat Sendikal Birlik, Eğitim-Sen 5 Nolu Şube ve Yeni Demokrat Kadın’ında aralarında bulunduğu birçok devrimci demokrat kurumlar vardı.    Yüzlerce insanın katıldığı yürüyüşte, iş yerlerinin pencerelerinden bakan işçilere, “soma için hayatı durdur” sloganları ile bütün işçileri genel greve çağrı yapıldı. Yürüyüş boyunca, “ yaşasın sınıf dayanışması” , “genel grev genel direniş” , “katil hükümet istifa” , “katillerden hesabı halk soracak” sloganları atıldı.

IMG 85514Genel grev çağırısı!

Yürüyüşün ardından DİSK Genel-İş basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını yapan DİSK Genel-İş üyesi açıklamada, 29 Nisanda üç muhalefet partisinin Soma’daki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge verildiğini yalnız önergenin AKP tarafından reddedildiğini söyledi. Açıklamanın devamında, sendikalı işletmelerde çalışanların 100 bin ton kömür başına işçi ölümünün 0,3 olduğunu, taşeron işletmelerde ise bu sayının 8,3 olduğunu ve aradaki farkın 34 katı olduğuna vurgu yapıldı. Özel sektörde sendikalaşma oranının yüzde üçlere vardığı bir ülkede iş cinayetlerinin giderek kitleselleşeceğinin rastlantı olmayacağına değinildi.

Açıklamanın ardından 15.5.2014, tarihlerinde Soma için hayatı durdurup Genel Greve gideceklerini açıklayarak akşam Taksime çağırı yapıp akşama kadar oturma eylemi gerçekleştirildi. Oturma eyleminin ardından Baretlerle kartal halkı taksime hareket etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu