Güncel

(Foto) Kartal’da Soma eylemine saldırı

Kartal: Dün (16 Mayıs) Kartal Dayanışması ve devrimci, demokrat kurumların kararıyla Kartal’da Soma’daki katliamı protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüşe Partizan ve Özgür Gelecek okurları da katıldı.

Kartal Ahmet Şimşek Koleji’nden Kartallı Kazım Meydanı’na yüründü. Orada DİSK ve KESK üyeleriyle buluşuldu. Ardından Kartallı Kazım’dan AKP ilçe binasına yüründü. Yürüyüş esnasında “Soma’nın katili AKP’nin şirketi”, “Soma halkı yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız”, “Mehmet İstif ölümsüzdür”, “15 yaşında bir işçi Kemal Yıldız sloganları atıldı.

 

Eyleme saldırı

Bu arada her eylemde olduğu gibi AKP’nin ilçe binası önünde çevik kuvvet vardı. İlçe binası önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylem sırasında Soma ve Ankara’daki polis müdahalesiyle ilgili tepkiler dile getirildi. Kitle kartal meydana yürüyüşü devam ettireceği sırada polisler biber gazı, plastik mermi ve TOMA’yla saldırdı.

Polisin saldırısı sonrası Bankalar Caddesi minibüs yolu ve Karlıktepe ara sokaklarında 2 saate yakın çatışma yaşandı. Partizan, Alınteri ve Halk Cephesi barikat kurdu. Partizan “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Soma işçisi yalnız değildir”, “Soma’nın katili patron ağa devleti” sloganları attı.

Kitle çatışmadan sonra tekrar toplanıp Kartal Meydan’a geldi ve bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Polis basın açıklamasından sonra halka tekrar saldırdı. Polislere Alınteri ve Partizan okurları taşlarla karşılık verdiler. Kitle dağılırken polisin ara sokaklarda bekleyişi sürüyordu.

 

Kartal Partizan

 

[widgetkit id=680]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu