Güncel

“Katil devlet hesap verecek”

İzmir: binlerce kişi Uğur Kurt’un ve Ayhan Yılmaz’ın katledilmesini protesto etti.

Saat 18.00’da bir araya gelen Alevi Bektaşi Federasyonu Bileşenleri ile bir çok devrimci demokrat kurum devletin, polisin şiddetini katledilen Uğur Kurt’un, Ayhan’ın katledilmesini protesto etti.

“Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde Uğur Kurt ve diğer Gezi isyanı şehitlerinin fotoğraflarının olduğu “Elini çocuklarımızdan çek katil diktatör” yazılı olduğu bir pankart taşıyarak, Konak eski Sümerbank önüne doğru yürüyüşe geçti. 

Kitle “Gün gelecek devran dönecek katil devlet hesap verecek”, AKP halka hesap verecek” vb sloganların yanı sıra Gezi İsyanı şehitlerinin isimleri okunarak anıldı. Yol boyunca kitle devletin katliamcı yüzü teşhir edilerek, “Alevi açılımı dediler Aleviliği, Kürt dediler Kürtlüğü öğretmeye çalıştılar” tepkilerini dile getirdi.

HDK/HDP ise “Soma’da madencini, sınırda Kürdün Cemevi’nde Alevinin katili AKP’dir” yazılı pankartla katıldı.

Basın açıklamasını Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri adına Mustafa Arslan okudu.

Soma Maden Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin arasında Alevilerin de bulunduğunu belirten Arslan, “Devlet madende bulunan yurttaşları ‘teğet’ geçmiştir” dedi. Polise verilen sınırsız ve keyfi yetkilerle Uğur Berkinler, Ethemler, Medeniler, Ali İsmailler, Abdullahlar, Ahmetler, Mehmet Feritler ve daha nice canların polisin sıktığı bilinçli kurşunlarla katledildiğini ifade eden Arslan, polis saldırıları sonrası başbakanın “polisim destan yazdı” sözlerini hatırlattı.

Uğur Kurt’un Okmeydanı Cemevi’nde bir cenazeye katıldığı sırada katledildiğini hatırlatan Arslan, “Alevilerin ve öteki olarak görülen toplulukların acıları bizim acımız demediğimiz sürece devlet ve iktidarın kirli siyasi oyunlarını şiddeti faşist diktatörlüğünü sürdürmeye devam edecektir” dedi.

Eyleme Partizan “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Uğur Kurt kavgamızda yaşıyor” vb dövizlerle katıldı.

Eylem okunan basın açıklamasından sonra pazar günü Türkiye’nin pek çok yerinde Alevirin sokağa çıkacağını, İzmir ise saat 13.00’da Basmane’de toplanacaklarını belirten duyuru ile ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu