GüncelManşet

Katliam protestosuna saldırı

 

İstanbul: Demokratik Özgür Kadın Hareketi ve BDP Kadın Meclisi’nin çağrısıyla bugün (9 Ocak) Sakina Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in katlediliş yıldönümünde yürüyüş yapmak isteyen kitleye polis saldırdı. Kadınlar Galatasaray Lisesi önünden Fransız Konsolosluğuna yürümek istedi. Ancak yüzlerce kadının bir araya gelmesi üzerine polis lise önünde toplanan kadınları kalkanlarla dağıtmaya çalıştı. Daha sonra kitleyi dağıtamayan polis, yürümekte kararlı olan kadınlara, tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı.

Polisin saldırısına bir süre taşlarla direnen kitle, saldırıdan sonra ara sokaklardan BDP İl Binasına doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’inde katıldığı eylemde, Tuncel il binası önünde açıklama yaparak, katliamcı zihniyetin bugünde kendini koruduğunu, bu saldırının bunun kanıtı olduğunu dile getirerek, eyleme dönük saldırıyı kınadı. Tuncel, gözaltıların serbest bırakılmasını isteyerek, eylemi burada sonlandırdıklarını açıkladı.

Tuncel’in açıklamasının ardından polis TOMA, plastik mermi ve gaz bombalarıyla kitleye tekrar saldırdı. Saldırıya kitle kurdukları barikat başından taşlarla karşılık verdi. Bir süre devam eden çatışmanın ardından kitle ara sokaklara çekilerek eylemi sonlandırdı.

[widgetkit id=441]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu