Güncel

Katliam unutulmadı!

Mersin: İHD Mersin Şubesi, 19 Aralık 2000 tarihinde “Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında hapishanelerde yapılan operasyonlarda yaşamını yitiren tutsakları anmak ve katliamı protesto etmek amacıyla Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

İHD’nin Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına yaptığı açıklamaya, çok sayıda kişi katıldı. “19 Aralık katliamını unutmadık unutturmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada, “19 Aralık’ın hesabı sorulacak” dövizleri taşındı.

Açıklama boyunca sık sık “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı. Kitle adına basın metnini okuyan İHD Mersin Şube Sekteri Temim Salmanoğlu, F tipi “tabutlara” konulmaya karşı direnen tutsakların iradesini kırmak için devletin 19 Aralık’ta cezaevlerinde operasyon yaptığını söyledi. Operasyonun planlı ve merkezi bir şekilde yapıldığını ifade eden Salmanoğlu, tutsakların bilinçli bir şekilde öldürüldüğünü kaydetti. Salmanoğlu, “Zulümle abat olunmayacağını herkes bilir. Zalimler kaybetmeye mahkumdur. 19 Aralık şehitlerini unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu