Güncel

Katliamlar Sarıgazi’de Protesto Edildi

19 Aralık 2000 yılında devlet tarafından “hayata dönüş” adı altında hapishanelere düzenlenen operasyonda 28 devrimci tutsağın katledildiği 19 -22 Aralık katliamını protesto etmek ve unutmadığımızı, hesabını soracağımızı bir kez daha haykırmak için Sarıgazi’de bir yürüyüş yaptık.

Partizan, AKADER, BDP, DHF ve Mücadele Birliği’nin örgütlediği yürüyüş saat 20.00 Vatan İlkÖğretim önünde başladı. Yürüyüş öncesi Partizan Kitlesi Üçler market önünde toplanarak ‘’Maraş’ın katili patron ağa devleti’’ sloganlarıyla Vatan İlköğretim önüne kadar yürüdü.

Vatandan başlayan yürüyüş’te sık sık  “Yaşasın 19 Aralık direnişimiz’’, “Devrimci irade teslim alınamaz’’, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük’’, “Devrim şehitleri ölümsüzdür’’ sloganları atılırken, devletin katliamcı yüzünü teşhir eden ajitasyonlar çekildi.

Yürüyüş, Demokrasi caddesinde Yaşamlarını sınırsız bir davaya adayan şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu, şiir ve basın açıklaması ile devam etti.

Basın açıklamasında; Ülkemizde hapishanelerin her zaman egemenler tarafında korkulan bir yer olduğunu, devrimci bedenlerin tutsak edileceğini ancak düşüncelerine zincir vuramayacaklarını belirtirken.

19 Aralık’ın sadece katliamla anılacak bir gün olmadığını katliam sürecinin büyük bir direnişe de ev sahipliği yaptığı vurgusu yapıldı. Hapishanelerde bugünde hücre havalandırmalarına kamera yerleştirerek, hasta tutsaklara hastane sevklerinde zorluk çıkararak yine insanlık dışı uygulamalar yapıldığı açıklandı.

Basın açıklamasında devletin halk düşmanı yüzünü gösterdiği bir diğer katliamında Maraş katliamı olduğu, devlet eliyle 110 alevi ve emekçi halkı katleden devletin, failleri milletvekili yaparak ödüllendirdiği vurgusu yapıldı.

Aralık ayı yeni katliamlara tanıklık etmiştir denilirken Gewer’de katledilen üç kişiye ve  Roboski katliamına da değinildi. Son olarak Gezi isyanı ile birlikte korku duvarını parçalayan yüz binlerle şehitlerimizin uğruna bedel ödediği ideallerini gerçek kılacağız denildi.

Eylem “Devrim şehitleri ölümsüzdür’’ ve “Yaşasın 19 Aralık direnişimiz’’ sloganları ile bitirildi.

Sarıgazi Partizan

 

[widgetkit id=435]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu