Güncel

Katliamın 19. Yılında Bursa’da Protesto Eylemleri

Bursa: Sivas’ta 19 yıl önce 35 aydın ve sanatçının katledilmesi Bursa’da yapılan iki yürüyüş eylemi ile protesto edildi. İlk eylem 1 Temmuz günü Kestel Meydan’ında Alevi Dernekleri, devrimci, ilerici kurumların düzenlediği yürüyüş oldu.

Kitle, 2 Temmuz şehitlerinin resimlerinin olduğu pankartın arkasında, “Sivas’ın Işığı Sönmedi-Sönmeyecek”, “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Sivas Şehitleri Ölümsüzdür!” vb. gibi slogan ve alkışlarla, Kestel Cemevi’nden, Kestel Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada Pir Sultan Abdal Bursa Şube Başkanı Ali Öztürk kurumlar adına basın metnini okudu. Yapılan açıklamada, “Sivas davasında yapılan “zaman aşımı”, AKP hükümeti açısından bitmiş olabilir, ama bizim açımızdan bu dava mahşere kadar devam edecektir.” dendi. Açıklamanın ardından kitle, Kestel Cemevi’ne doğru slogan ve alkışlarla yürüdü. Buradan 2 Temmuz anmaları için Sivas’a gidenler uğurlandı.

Ayrıca 2 Temmuz günü, Bursa’da içinde Partizan’ın da bulunduğu HDK, ÖDP, TKP tarafından örgütlenen DHF, Dersimliler Derneği, KESK, SDP, BDSP tarafından desteklenen yürüyüş eylemi Mahfel Kafe önünden, “AKP Karanlığına Kaşı Sivas’ın Işığını Büyütelim”,  yazılı pankartın arkasında,“Faşizme Karşı Omuz Omuza!”, “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek!”, “Sivas’ın Katili Patron-Ağa Devleti” vb. gibi slogan ve alkışlarla Kent Müzesine yürüdü. Yürüyüş esnasında çevredeki halk alkışlarla destek verdi.

Kent Müzesinin önünde Sivas şehitleri ve devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Sivas’ta yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek sayılarak kitle tarafından “Yaşıyor” dendi.

Daha sonra kurumlar adına ortak açıklama okundu. Açıklamada; Sivas katliamı “tek dil, tek din, tek millet” diyen, farklı dillere, inançlara ve farklı kültürlere tahammül göstermeyen egemen sistemin, gerici güçleri kışkırtarak işlettiği bir saldırısıdır. Anadolu’nun bir halklar ve kültürler mozaiği olduğunu kabul etmeyen ırkçı, şoven ve faşist güçlerin gerçekleştirdiği katliamın gerçek sorumluları hala açığa çıkarılmadığı gibi, bir de Sivas katliamı davası zaman aşımına uğradı.” denildi. Ardından Pir Cihan ve grubu Sivas şehitleri anısına çeşitli deyiş ve halk türkülerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu