GüncelManşet

(güncellendi)Katliamın eşiğinde, Soma

 

H. Merkezi: Manisa’nın Soma ilçesinde saat 15.30’da özel bir şirkete ait maden ocağında trafonun patlaması sonucu yangın çıktı. Yangınla beraber elektriklerin kesildiği öğrenilirken madende 300’ün üzerinde işçinin mahsur kaldığı öğrenildi.

Bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi ve ambulans gönderilirken AKP Manisa milletvekili Muzaffer Yurttaş’ın açıklamasında ilk aşamada 20 işçinin göçükten çıkarılarak hastaneye sevk edildiği ancak 3 kişinin dumandan zehirlenerek ve yanıklar yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi. Ancak görgü tanıklarına göre şu an yaşamını yitiren işçi sayısı 5!

 

TBMM: “Bu madende sorun yok”

13-14, 17-18 Mart 2014’te iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı belirtilerek TBMM tarafından mevzuata aykırı bir durumun görülmediği İmbat Maden İşletmesi’nde 300 işçi 1,5-2 kilometre derinliğinde yaşam mücadelesi verirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Başbakan R.T. Erdoğan’a hatta Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e kadar bütün siyasetçilerin gözü Soma’ya döndü. İşçilerin kurtarılması için talimatlar yağdıran siyasetçiler “güzel ölüm”lerle tahtlarının sarsılacağının korkusu içindeler.

Bir katliamın daha eşiğinde olan işçileri sağ salim kurtarmak için Zonguldak’tan ve İstanbul’dan kurtarma ekipleri bölgeye gitti. İşçi yakınlarının da aralarında bulunduğu 10 binden fazla kişi Soma Eynez Bölgesi’ndeki İmbat Maden İşletmeleri’ne ait maden ocağının ve hastanenin önünde bekleyişlerini sürdürüyorlar.

00.15: Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün televizyon programlarına yaptığı açıklamaya göre hayatını kaybeden işçi sayısı 157’yi buldu. Ergün, hala göçük altından çıkarımalayan işçilerin olduğunu,  60’dan fazla işçinin ise hastanede tedavi altına alındığını söylüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu