Emek

Kaza değil cinayettir!

Bu gün sabah 07 15 sıralarında  acar makine sanayi fabrikası işçilerini taşıyan minibüs Mersin-Adana seferini yapan yolcu treni çarptı.

Kazada  sonucu Adeta savaş alanını andırıyordu. 10 işçi öldü 4 işçi de yaralandı. Şimdi ölümlerin üzeriden herkes  kimin suçlu olduğunu bulmak için ardı arkası kesilmeyen açıklamalar yapılıyor.

Oysa organize sanayi bölgesi başkanı Sabri tekin kazanın meydana geldiği hemzemin geçidinin yıllardır sorun olduğunu  söylemektedir. Günlük olarak kazanın ne zaman olacağını beklediklerini bu konuda yapılan başvuruların sonuç vermediğini söylemekteler.

2013 yılı istatistik sonuçlarında iş kazası nedeniyle ölen işçi sayısı 1235 kişidir. Günlük 4 kişinin öldüğü bu rakamlarda her yıl bu rakamlar adeta artmaktadır. 2012 yılında bu rakam 812 kişidir. Örgütlü çalışmanın az olduğu taşeronlaşma ve düşük ücretli çalışmanın arttığı ülkemizde iş kazaları da artmıştır. Tüm kazaların asıl nedenin iş güvenliği kurallarına uyulmamasının sonucu olduğu bilinmektedir. Son kazada da görülen  odur ki işçilerin ölüm nedeni  hemzemin geçidinde alınmayan önlemler sonucu işçiler hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu nedenle bu kaza değil cinayettir. Bu cinayetin sorumlusu ise bu kazaya neden olan durumun ortada kaldırmayan yetkililerdir. Bugüne kadar olduğu gibi patronların kar hırsı nedeniyle iş güvenliği kurallarını yerine getirmeyenler ile bugün trafik kazası olarak gösterilen ama asıl nedenin minibüsün geçtiği yerdeki hemzemin geçidin yıllardır sorununu çözmeyen yetkililer hesabini vermelidir.10 can yok oldu. Nedeni de alınmayan önlemlerdir. Seçim meydanlarda bol bol oto yolların yapıldığını söyleyen AKP iktidarı  işçilerin çan güvenliğine gelince yıllardır Bir arpa boyu yol alınmamaktadır. Bu nedenle bugüne kadar olduğu gibi bu günde iş kazaların önlenmesinin ilk yolu bulunulduğumuz her alanda örgütlenmeliyiz. Ancak bu cinayetleri durdurmak için örgütsüz bulunduğumuz her alanda örgütlenmeliyiz.

DEVRİMCİ DEMOKRATIK SENDİKAL BİRLİK(DDSB)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu