Güncel

Kazdağları’nda altın madenleri durduruldu

H. Merkezi: Kaz dağlarında uzun süredir siyanür ile maden araştırmasına halk dur dedi. Konuyla ilgili, bölge halkının uzun süredir yürüttüğü fiili ve hukuki mücadele sonuç vermeye başladı. Kaz dağlarında işletme aşamasına gelen 6 madenin tümünün yürütmesi durduruldu.

 

Kaz dağlarında ağaçların ve doğanın katledilmesine karşı doğasına sahip çıkan bölge halkı uzun süredir mücadele yürütüyordu. Yöre halkının verdiği bu mücadele sonucunda, Çanakkale İdare Mahkemesi, işletme aşamasına gelen 6 madende, siyanür ile maden arayan şirketlere dur dedi.

 

Çanakkale Çevre Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası ve çok sayıda yerel çevre örgütünün açtığı davaları haklı bulan mahkeme , Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun yeterli inceleme yapılmadan verildiğine ve çalışmaların bir bütünlük içerisinde incelenmesi gerektiğine kanaat getirdi.
Bilir kişinin verdiği raporlar ile ÇED raporlarının uymadığını fark eden mahkeme yürütmenin durdurulması kararını ve çevreye verilen zararlar göz önüne alınarak dikkat edildi. Böylece 6 madenin 6′sı için de yürütme durduruldu.

 

Aynı bölgede maden ve enerji yatırımlarının, engel olmaktan çıkarılmasını içeren Zeytincilik Yönetmeliği’ndeki değişiklik de idare mahkemesinden döndü.
Yürütmenin durdurulmasıyla Karaayıt Köyü’nde Bilfer Madencilik tarafından kurulan Demir Madeni Cevher Zenginleştirme Sahası’nın ÇED iptali davası da bölge halkı için olumlu sonuçlandı. Yerel dernekler, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı için açılan davaların da o yöredeki halkın ve doğanın lehine sonuçlanmaya doğru ilerlediğinin bilgisini verdi.

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu