GüncelKadın

KBDH: Leyla Güven kadın irademizdir

Leyla Güven’in 50 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek, direnişi yükseltme çağrısı yapan KBDH, “Büyüyen bu direniş bizim direnişimizdir, Leyla Güven bizim irademizdir. İrademizi teslim almalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

H. Merkezi: Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) Genel Konseyi, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğü için 50 gündür sürdürdüğü açlık grevine ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 50. gününde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven’in kadın aklının ve iradesinin direniş simgesi olduğuna dikkat çeken KBDH, “Leyla Güven şahsında direnişi büyüten, tecride karşı mücadalede yer alan  başta zindandaki  tüm politik tutsaklar olmak üzere, Türkiye- Bakur Kürdistan, Rojava’dan Avrupa’ya kadar direnişte ki tüm halkımızı, kadınları selamlıyoruz” dedi.

“Faşizmin temsilcisi Erdoğan yenilmeye mahkumdur”

Sayın Leyla Güven’in başlattığı bu direnişle amaçlanan sadece Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi kaldırmak değildir. Aynı zamanda  bir halkın susturulmaya çalışılan sesini yükseltmektir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şovenist erkek egemenlikçi, cinsiyetçi politikalar dayatılan Kürt kadının direngenliğine soluk katmaktır. Leyla Güven, tarihin tozlu sayfalarında unutturulmaya çalışılan, zulme, sömürüye ve baskılara karşı direnişiyle destanlar yaratan Kürt halkının, kadınların direniş mirasını devralmıştır.  Zilanların, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’lerin, Sewê’ lerin yoldaşı olarak dayandiğı  tarihten güç aldı Leyla Güven. Erkek egemen, faşizmin temsilciliğini yapan Erdoğan yenilmeye mahkumdur. Bu yenilgiyi AKP rejimi ve Erdoğan’a ezilen cinsler, halklar, işçi sınıfı tattıracaktır.

 “Direniş rüzgarın yönünü değiştiriyor”

Leyla Güven’le dayanışma eylemleri dünyanın dört bir yanında yayılarak sürüyor. Bakur’dan Başur’a, Rojhilat’tan Rojava’ya, Türkiye’den Avrupa’ya yayılan açlık grevleri, basın açıklamalarıyla, sokakta büyüyen militan eylemlerle direnişler rüzgarın yönünü değiştiriyor. Leyla Güven’in eylemine büyüyerek artan destek eylemleri, faşist, kadın düşmanı AKP rejimine korku vermektedir. Erdoğan azgınca etrafa saldırıyor, tehdit ediyor büyüyen direnişi kırmaya çalışıyor. Gözaltı, tutuklama saldırılarıyla HDP milletvekilleri onlarca yıllık hapis cezalarıyla, tehditleriyle ve halka yönelik katliamlarla savaşı tırmandırarak kazanacağını sanıyor. Fakat AKP rejimi de erkek egemenlikçi devranının sonunun geldiğinin farkında. AKP hükümeti biliyor ki bu eylem sürecin içerisinde bir ateşleyici işlev taşıyor. Fransa’da başlayan, yayılarak büyüyen Sarı yelekliler hareketinden, bastırılmak istenen Rojava Kadın Devrimine kadar kadınların özgürlük çığlığı büyüyor. Kadınlar her yerde kapitalizme, faşizminzulmüne, erkek egemen zihniyete, zorbalığa karşı direnişten vazgeçmiyor.

“Tüm ezilenler emekçi kadınlar”

Sömürgeci savaşın keskinleştiği, yoksulluğun, açlığın büyüdüğü, erkek egemenlikçi saldırıların baskıların arttığı, emekçi halklara, işçilere, direnen tüm kesimlere savaşın, baskının, zulmün dayatıldığı koşullarda direnişi büyütmek, 5 bin yıllık ezilmişliğimize bir darbe indirmektir aynı zamanda. Kadının yıllarca evde, işte sömürüldüğü, sokaklardan korkar hale getirildiği siyasetin dışında görüldüğü, toplumsal erkek egemenlikçi şiddetle kuşatılan cinsiyetçiliğin, ırkçılıkla paralel yükseltildiği bir yaşama karşı direnişin adıdır. Şimdi biz kadınlar evde ve işte emeğimizi savunmaktan, sokakta sesimizi yükseltmekten, siyasetin merkezine yürüme kararlılığımızı büyütmekten, özsavunmamızı geliştirip kendimizi, cinsimizi, koruyacağımız bir araca dönüştürmekten başka çaremiz yok. Büyüyen bu direniş bizim direnişimizdir, Leyla Güven bizim irademizdir. İrademizi teslim almalarına izin vermeyeceğiz. Karanlığın en koyu olduğu an, şafağa en yakın andır. Özgürlük, eşitlik, barış arayışları, devrim mücadelesi de faşizmin, zorbalığın en karanlık olduğu anda sökecektir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu