GüncelKadın

KBDH’den 2021 yılı açıklaması

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi, 2021 yılı için yaptığı açıklamada devrimci seferberlik çağrısı yaptı.

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi HBDH’nin resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada kadınları devrimci seferberliğe davet etti.

“Yeni kavga yılında, eylemleri çoğaltmaya; KBDH milis eylemleri için devrimci  seferberliğe! başlığı taşıyan açıklamada Kadınların Birleşik Devrim Hareketi olarak 2021 yılına zafer gülüşleriyle, mücadele cephanemiz daha fazla güçlenerek girdik.” denildi.

KBDH tarafından yapılan açıklamada 2020 yılının kadın özgürlük mücadelesi açısından direnişle geçen bir yıl olduğuna dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

2020 yılını kadın özgürlük mücadelemiz dimdik ayakta karşıladı. Erkek egemen sermaye düzeninin, ucuz işgücü, ev içi emek sömürüsü ve cinsel şiddeti altında ezilen kadınlar olarak, politik mücadelemiz tüm canlılığıyla sürdü. Las Tesis eylemleriyle; 8 Mart, Newroz, 1 Mayıs ve 25 Kasımda sokaklara taşan irademizle; katil Musa Orhan ve Van Gercüş tecavüz saldırılarını protestolarla; Onur Haftası ve heteroseksizme karşı yürütülen eylemlerle; Gülistan Doku başta olmak üzere kadın katliamlarına, çıplak arama işkencesine, politik kadınlara yönelik gözaltı tutuklama saldırılarına ve belediyelere kayyum atamalarına karşı eylemlerle; #MeTOO ve #UykunuzKaçsın taciz ifşa hareketleriyle; doğanın yağmalanmasına karşı emekçi köylü kadınların, sermayenin sömürüsüne karşı işçi kadınların direnişleriyle; öğrenci genç kadın hareketiyle, her cephede mücadele bayrağını yükselttik.

Zindanlardaki, sokaktaki ve dağlardaki kadın mücadelesine vurgu yapılan açıklamada:

“Faşizmin ve sömürgeciliğin erkek egemenliğiyle birleşen ağır saldırıları altında, şiddetin her türlüsünü yaşayan  ama bunun karşısında direnen toplumun, kadınlar olarak öncü kuvveti olmayı başardık. Bu başarı, devrim ve direniş tarihimizden, şehitlerimizden, tutsaklarımızdan, Rojava ve Şengal kadın özgürlükçü devrim topraklarından ve de gerillalardan, milislerimizden, birleşik kadın hareketinden aldığımız güçten doğmaktadır. Nihai devrimin, cins ayrımsız bir toplumun zaferine hazırlığımız, bu devrimci köklerinden beslenerek boyvermektedir.” denilerek kadın mücadelesinin devrim mücadelesindeki önemine dikkat çekildi.

Kadınların KBDH’de örgütlenmesine de çağrı yapılarak sonlandırılan açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu