GüncelManşet

“Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz!”

İstanbul: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri “Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz!” talebiyle 19 Aralık günü ülke genelinde grev yaptı. Greve sendikalardan ve kitle örgütlerinden katılım oldukça fazlaydı. İstanbul’da iki koldan gerçekleşen yürüyüş Beyazıt Meydanı’nda mitinge dönüştü.

Kamu Emekçileri Sendikası, DİSK, TMMOB ve TTB’nin de içinde bulunduğu greve sadece İstanbul’da binler katıldı. Cemaat -AKP kavgasında arada kalan işçiler emekçiler bakanların oğullarına yapılan soygun ve talan operasyonlarında ayakkabı kutusundan çıkan paraların işçilerin emekçilerin cebinden çalınan paralar olduğu yürüyüş boyunca ajitasyonlarda yer aldı. İşçi ve emekçiler hep bir ağızdan “Hırsız var” diye slogan attılar. Operasyonda gözaltına alınanların işçi ve emekçilerin hakkı olan paraları ayakkabı kutularında biriktirmeleri nedeniyle hırsızlık suçu işledikleri vurgulandı.

Beyazıt Meydanı’nda binler bir araya geldi

Beyazıt Meydan’ında toplanan binlerce işçi ve emekçi asgari ücret görüşmelerinde işveren sendikası olan Memur-Sen’in kabul ettiği anlaşmayı saymadıklarını gösterdi ve maaşlarına sadece 120’tl zam değil insanca yaşam için yaşanabilir ücret istediklerini haykırdı. Eylemde KESK, “Herkese eşit ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, anadilde kamusal sağlık hizmeti. Hastaneler işletme, hastalar müşteri, çalışanlar köle olmasın” yazılı pankart açtı. Eğitim Dayanışması; “Krala teslim olmayacağız” pankartı açarak yürüdü.

kesk grev 2Beyazıt Meydanı’nda söz alan grev sözcüleri öncelikli olarak 19 Aralık’ta hapishanelerde şehit düşen devrimci tutsaklar için saygı duruşuna çağrı yaptı.

Saygı duruşunun ardından söz alan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul; asgari ücret sözleşmesine hayır dediklerini çünkü kamu emekçilerin hak kayıpları var olduğunu ve kamu emekçileri insanca yaşanacak ücret istediklerini söylediklerini belirtti. Haklarını savundukları için hapishanede bulunan kamu emekçilerinin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

DİSK Genel sekreter yardımcısı Arzu Çerkezoğlu, “Sermaye ve onun iktidarı işçi sınıfının emekçilerin ezilen tüm ezilen halkların tüm kazanılmış haklarını ortadan kaldırmayı hedefleyen biz dizi yasal düzenleme hazırlığı içerisinde. Yıllardır baskı politikasıyla bu ülkeyi yönetmeye çalışanların bu yağma ve rant düzeninin gerçek yüzü bugün içinden geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı” diyerek, operasyonların aslında bir iç çatışma olmadığını ve iktidar savaşının olduğunu vurguladı. 

Miting “Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Ne 4-b, ne-4 c güvenceli iş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur”, “Devrimci tutsaklar teslim alınamaz” sloganları eşliğinde sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu